Szymon Kawalla to profesor zwyczajny – sztuk muzycznych, dyrygentura symfoniczno-operowa, kompozycja. Dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1986 prowadzi klasę dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie; od 2008 roku pełni funkcję Kierownika Zakładu Wychowania Muzycznego i Literackiego Instytutu Pedagogiki na Wydziale Nauk Pedagogicznych w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Koncertuje od 1966 w kraju i za granicą dając ponad 7000 koncertów symfonicznych, oratoryjnych i operowych (m.in. w takich krajach jak: Austria, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Iran, Islandia, Jugosławia, Kanada, Korea Południowa, Kuba, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).
Zespół bandurzystek "Lvivyanky" został założony w 2000 roku na Mykola Lysenko Lviv Music Academy. Od 2004 roku zespół stał się częścią Lviv Philharmonic Society. Lvivyanky są laureatkami Międzynarodowego konkursu im. H. Khotkevycha (Charków, 2001, 2004, 2007), Ukraińskiego konkursu im. H. Kytasty (Kijów, 2003). W 2001 roku zespół nagrał albumy "Guelder rose the patroness of love" oraz "Lvivyanka", a w 2006 roku - "Treasures of the Soul". Trio koncertuje na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Austrii, na Węgrzech, w Czechach. W swoim repertuarze zespół posiada dzieła J.S. Bacha, W.A. Mozarta, A. Vivaldiego, D. Bortnianskiego, F. Schuberta, M. Lysenko, V. Barvinskiego, A. Kos-Anatolskiego, B. Filtsa zaaranżowane przez O. Herasimenko, jak również kompozycje własne, muzykę popularną i pieśni ludowe.
Oleg Nastyuk w latach 1973-1984 uczył się Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. W 1982 roku zdobył III nagrodę w Ukraińskim Konkursie w Kijowie. W 1984 rozpoczął studia w Konserwatorium we Lwowie im. M. Lysenki w klasie skrzypiec prof. Mathiasa Waitznera (ucznia prof. Bondarenko, który był asystentem Davida Oistracha). Mathias Waitzner był członkiem orkiestry kameralnej Jury Bashmeta “Soloists of Moscow”. W 1991 roku ukończył studia z wyróżnieniem. Od 1991 roku jest nauczycielem w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Jest członkiem Lviv Symphony Orchestra (I skrzypce), Lviv chamber orchestra "Camerata Leonis" (I skrzypce), Orkiestry kameralnej "Lviv Virtuosos". W latach 2002-2004 był koncertmistrzem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
W programie koncertu znajdą się między innymi utwory Johannesa Brahmsa, Johanna Straussa oraz ukraińskie pieśni ludowe.
Koncert odbędzie się w czwartek 28 lutego 2019 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A.
Komentarze