Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 stycznia 2025 14:03
Reklama

Maturzyści poznali wyniki

Trzy czwarte maturzystów w województwie podlaskim pomyślnie przebrnęło przez swój najpoważniejszy egzamin. Szansę na poprawkę w sierpniu ma jeszcze 18 procent. „Znów za rok matura” - tekst z piosenki „Czerwonych Gitar” musi sobie powtarzać 6 proc. zdających.

Trzy czwarte maturzystów w województwie podlaskim pomyślnie przebrnęło przez swój najpoważniejszy egzamin. Szansę na poprawkę w sierpniu ma jeszcze 18 procent. „Znów za rok matura” - tekst z piosenki „Czerwonych Gitar” musi sobie powtarzać 6 proc. zdających.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki tegorocznych matur, do których w województwie podlaskim przystąpiły 9872 osoby. Swoje indywidualne osiągnięcia uczniowie poznali na specjalnym portalu.

Do uzyskania pozytywnego wyniku z każdego przedmiotu niezbędne było osiągnięcie przynajmniej 30 procent możliwych do zdobycia punktów. Krajowa średnia „zdawalności” wyniosła 74 proc., czyli mininalnie mniej niż wojewódzka. Tegoroczni absolwenci ogólniaków, którzy zmierzyli się z egzaminem w nowej formule, poradzili sobie naprawdę dobrze – 82 procent skuteczności. Przeciętny wynik zaniżyli jednak zdający według starych reguł, czyli uczniowie kończący technika – 62 proc.

Z przedmiotów obowiązkowych najlepiej udało się młodzieży zdawanie języków obcych. Z najpopularniejszego angielskiego średnia na poziomie podstawowym wyniosła 76 proc. , a z rozszerzenia – 61 proc.. W przypadku pozostałych częściej wybieranych języków (niemiecki, francuski, rosyjski) przeciętna mieści się między75 a79 proc.  z podstawy oraz 62 – 65 proc. z rozszerzenia. Z zadaniami z języka polskiego skutecznie poradziło sobie 65 proc. (podstawa) i 58 proc. (rozszerzenie) maturzystów. Gorzej poszła matematyka – 56  proc. (podstawa) i 43 proc. (rozszerzenie).

Egzamin z przedmiotów wybieranych w nowej formule odbywał się tylko na poziomie rozszerzonym. Wyniki osiągnięte przez uczniów trudno uznać za imponujące. Z biologii średnia wyniosła 44 proc., z chemii – 56, z geografii – 42, z historii – 52, z wiedzy o społeczeństwie – 30. Znakomicie wygląda na tym tle 90 proc. z historii muzyki, ale zmierzyło się z tym przedmiotem tylko 6 osób. Niewiele liczniejsze były grupy zdających język łaciński z kulturą antyczną (74) czy filozofię (69).

W „starej” maturze można było wśród przedmiotów wybieranych wskazać poziom podstawowy lub rozszerzony. Z języka polskiego średnie wyniki wyniosły odpowiednio 53 i 50 proc. , z matematyki – 36 i 27,  z języka angielskiego – 57 i 63. Wśród przedmiotów wybieranych zdarzały się  lepsze wyniki z rozszerzenia niż z podstawy, np. 49 do 41 z biologii czy 57 do 24 z chemii, ale już 42 do 47 z geografii i 27 do 34 z wiedzy o społeczeństwie.     

Fot.   https://www.facebook.com/ilolomza?fref=photo             


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama