Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:39
Reklama dotacje rpo

Nieodpłatna Pomoc Prawna. Pomoc Bliska Tobie

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się specjalne spotkanie dotyczące nowych przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej. Prezydent Andrzej Duda uznał, że ochrona prawna obywateli, zwłaszcza tych, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej, jest tak ważną sprawą, że zaprosił do siebie specjalistów i przedstawicieli mediów z całej Polski. Ekipa Telewizji Narew była z kamerą w Pałacu Prezydenckim.
Nieodpłatna Pomoc Prawna. Pomoc Bliska Tobie

Autor: Marlena Siok

W świetle nowych zasad, z tego rodzaju świadczenia może skorzystać każdy, kto zdeklaruje, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej. Mówili o tym podczas spotkania prezydent RP Andrzej Duda, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, podsekretarz stanu Anna Surówka-Pasek oraz doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska.

Nieodpłatna pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie są dostępne dla każdego, kto złoży oświadczenie, że nie może pozwolić sobie na skorzystanie z pomocy odpłatnej. Do takiej deklaracji nie trzeba dołączać żadnych zaświadczeń urzędowych, ani innych dokumentów.

– Chcemy, żeby te rozwiązania jak najlepiej służyły zwykłemu człowiekowi, właśnie temu w potrzebie, który bardzo często tego wsparcia nie jest w stanie po prostu otrzymać w inny sposób niż tylko poprzez taką nieodpłatną, a jednak profesjonalną pomoc prawną – mówił podczas spotkania Andrzej Duda.

Nowością w ustawie jest również instytucja „poradnictwa obywatelskiego”. Polega ono na udzieleniu wsparcia poprzez przygotowanie planu rozwiązania problemu, z jakim zgłasza się osoba potrzebująca – np. wyjścia z zadłużenia kredytowego. Doradca poinformuje interesanta o przysługujących mu uprawnieniach oraz o spoczywających na nim obowiązkach i udzieli pomocy w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym w realizacji przygotowanego wspólnie planu.

- Jak przychodzi człowiek ze swoim problemem, to może być pewny, że nie zostanie sam. W przypadku pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego osobą która może z niej skorzystać jest każdy. Chcemy, by w tych punktach każdy znalazł zrozumienie i wyjście z dręczących go problemów – tłumaczyła Zofia Romaszewska, doradca Prezydenta RP.

Sprawy, z którymi zgłaszają się obywatele często wymagają współpracy trwającej dłużej niż tylko jedno spotkanie. Niekiedy sama pomoc w postaci wyjaśnienia przepisów i napisania pisma jest niewystarczająca. Konieczne wówczas jest opracowanie całego planu wyjścia z trudnej sytuacji - skomplikowanej nie tylko z powodu problemów prawnych. Nowa ustawa wprowadza taką możliwość.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty, według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Jeśli chodzi o powiat łomżyński, punkty nieodpłatnej pomocy prawnej znajdują się:

- w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, przy ul. Nowogrodzka 1, pokój 303 (III piętro). Dyżury pełnione są tam w poniedziałki, wtorki, środy, i piątki od godziny 9.00 do godziny 13.10 , zaś w czwartki od godziny 8.00 do godziny 12.10. Wizytę można umówić pod numerem telefonu: 215 80 24

- w budynku Starostwa Powiatowego w Łomży, przy ul. Szosa Zambrowska 1/27, pokój 215. W tym punkcie dyżury pełnione są w poniedziałki , wtorki, środy, czwartki, piątki w godzinach 11.00 – 15.10. W tym przypadku wizytę można umówić pod numerem telefonu: 86 216 48 79.

Istnieje możliwość skorzystania z pomocy poza kolejnością, jeżeli uzasadniają to ważne powody. Zawsze poza kolejnością przyjmowane są kobiety w ciąży.

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikant adwokacki lub aplikant radcowski.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama