Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:21
Reklama

PWSIiP. Wywiad z profesor Grażyną Ancyparowicz

Przed Pracowniczymi Planami Kapitałowymi ostrzega profesor Grażyna Ancyparowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, która gościła z wykładem otwartym w PWSIiP w Łomży.

Autor: PWSIiP Łomża

Uznana ekonomistka twierdzi, że forsowany przez Premiera Polski program oszczędzania na emeryturę niewiele różni się od mechanizmu Otwartych Funduszy Emerytalnych i może doprowadzić do spowolnienia gospodarki.

W rozmowie publicystycznej z Jolantą Święszkowską profesor Grażyna Ancyparowicz opowiada także o kryptowalutach, wykorzystaniu funduszy unijnych, realnej gospodarce oraz rynkach kapitałowych, ekonomii behawioralnej, nieprzejrzystych instrumentach finansowych, które zostały stworzone przez fizyków. Odpowiada na pytania dotyczące doktryny neoliberalnej oraz tzw. „ekonomistów od brudnej roboty”.

– Próbuje się poznać człowieka, jego psychikę, aby sterować jego zachowaniami. To się zaczęło niewinnie w latach 80-tych od tak zwanej teorii zarządzania zasobami ludzkimi, która jest wykładana obecnie na każdej uczelni, a jej odpryskiem są reklamy, próby dotarcia do masowego konsumenta – twierdzi profesor Grażyna Ancyparowicz. Podkreśla, że ekonomia jest sztuką. Sztuką łagodzenia konfliktów oraz zarządzania społeczeństwem i ludźmi, w taki sposób, aby interes publiczny był zawsze na pierwszym miejscu.

Profesor Grażyna Maria Ancyparowicz specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych. Jest autorką kilku podręczników, kilkuset artykułów, kilkudziesięciu raportów i ekspertyz. Za najważniejsze pozycje we własnym dorobku uważa wydany w 2010 r. raport „Otwarte Fundusze Emerytalne w systemie zabezpieczenia społecznego” oraz opublikowaną pięć lat później monografię „Od neoliberalizmu do neokolonializmu. Ćwierć wieku transformacji ustrojowej w Polsce”. Do 2011 r. łączyła działalność naukową z pracą w instytucjach rządowych, zajmując stanowiska dyrektora departamentu w Centralnym Urzędzie Planowania oraz w Głównym Urzędzie Statystycznym. W latach 1996-2002 pracowała w dużej polskiej korporacji finansowej. Od 2015 r. jest członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. 30 stycznia 2016 r. Sejm RP powołał Grażynę Ancyparowicz w skład Rady Polityki Pieniężnej.

nagranie rozmowy z uczelnianego kanału PWSIiP na YouTube 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama