Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 stycznia 2025 13:47
Reklama

Indeks za konkurs

„Wydziobywanie i zjadanie piór, zwłaszcza młodych o miękkich dudkach i nierozwiniętych jeszcze chorągiewkach, przez ptaki świadczy o występowaniu pterofagii. Natomiast jeżeli dochodzi do dziobania skóry i ciała, wskutek czego powstają rany prowadzące do skrwawienia się ptaka, to mówimy o kanibalizmie.

„Wydziobywanie i zjadanie piór, zwłaszcza młodych o miękkich dudkach i nierozwiniętych jeszcze chorągiewkach, przez ptaki świadczy o występowaniu pterofagii. Natomiast jeżeli dochodzi do dziobania skóry i ciała, wskutek czego powstają rany prowadzące do skrwawienia się ptaka, to mówimy o kanibalizmie. Ptaki najczęściej dziobią współtowarzyszy, niekiedy jednak same sobie wydziobują pióra, dziobią rany czy narośla na skórze. Do kanibalizmu zalicza się także dziobanie palców u kurcząt oraz zjadanie jaj przez nioski. Pterofagia i kanibalizm leżą na pograniczu nałogu i choroby oraz często prowadzą do spadku produkcyjności i upadków ptaków”. Tak portal Portal Hodowcy definiuje pojawiające się wśród ptaków zjawisko, makabryczne – trzeba przyznać.

Dla Filipa Łapińskiego, absolwenta Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, problem okazał się wart zgłębienia. Swoje ustalenia zawarł w pracy „Kanibalizm i pterofagia” napisanej pod kierunkiem lekarza weterynarii Jana Jaroty. Jurorzy 12. edycji Konkursu Jana Stypuły (dr nauk weterynaryjnych były senator Ziemi Łomżyńskiej) nagrodziła młodego badacza główną nagrodą. Oznacza ona m.in. indeks na pierwszy rok Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

Konkurs, w którym udział  wzięli także Przemysław Bazydło, Ewa Lubicz–Krośnicka i Karol Szulc, przeznaczony jest dla uczniów kształcących się w zawodzie technika weterynarii. W jury zasiadają prof. Marta Kupczyńska i prof. Marek Galanty - wykładowcy SGGW w Warszawie, a także dyrektor „Wety”  Albina Chojak i opiekunowie poszczególnych prac. Jak podkreślała kilkakrotnie prof. Marta Kupczyńska, poziom tegorocznego konkursu był wyjątkowo wysoki, ale wygrać mogła tylko jedna osoba.

Grupa Medialna Narew gratuluje zwycięzcy konkursu i pozostałym utalentowanym absolwentom i życzy mu wspaniałych sukcesów na studiach. I może jeszcze, dla pewnej odmiany, badań nad tym, jak ptaki się cieszą.  

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama