Jak podaje Podlaski Urząd Wojewódzki, koszt inwestycji w Zaściankach, w ramach której powstanie trzypiętrowy segment biurowy, to 10 mln zł.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaznaczył, że budowa CPR jest ważna dla „bezpieczeństwa związanego z zarządzeniem kryzysowym, z reagowaniem, z ratownictwem”. Jak podkreślił na briefingu prasowym poprzedzającym wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę CPR, obecnie „trwa proces komasowania” centrów powiadamiania ratunkowego. „Docelowo wszystko ma się skupiać w telefonie 112. Ażeby to robić, trzeba wzmacniać kadrowo centra powiadamiania ratunkowego oraz mieć przestrzeń dla odpowiedniego wyposażenia i przygotowania stanowisk pracy dla takich pracowników” – mówił wojewoda podlaski.
Rozbudowa CPR ma zakończyć się w czerwcu 2020 r. CPR będzie wyposażone w nowoczesne środki alarmowania, powiadamiania i łączności służb ratowniczych działających w Systemie Powiadamiania Ratunkowego, aby poprawić efektywność i jakość obsługi Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Podlaskiem.
Aktualnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku mieści się w budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Dziennie operatorzy CPR w Białymstoku odbierają około 1,5 tys. zgłoszeń z całego regionu.
Podlaskie CPR zatrudnia około 50 osób. W związku z przeniesieniem centrum do nowej siedziby, liczba pracowników wzrośnie.
Numer alarmowy 112 zastąpił 997
Od 2 lipca mieszkańcy województwa podlaskiego, wybierając numer 997 nie łączą się już z dyżurnym policji - takie połączenia są przekierowywane do CPR. W przyszłości także połączenia na numery 998 i 999 będą przekierowywane na numer 112.
Komentarze