Konferencji patronowali Wojewoda Lwowski Urzędu Wojewódzkiego Oleg Synjutki oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Rafał Wolski.
Na początku programu konferencji odbyła się uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" profesorowi Lwowskiego Uniwersytetu Antoniemu Gamocie. Laudację wygłosił zaprzyjaźniony z naszą redakcją Emilian Kudyba z Łomży, który też przekazał nam relację z tego wydarzenia. On też w imieniu prezesa Krajowej Rady Stowarzyszenia "Wspólnoty" dokonał aktu wręczenia odznaczenia (na zdjęciu).
Laudacja Emiliana Kudyby (fragment)
"Oto zgodnym pragnieniem Krajowej Rady Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA wyróżniamy dziś srebrnym medalem tej organizacji Profesora Antoniego Gamotę. Profesora Katedry Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego. Większość z nas tu obecnych doskonale zna działalność naukową i organizatorską Pana Profesora, ale pozwolę sobie w skrócie przypomnieć tylko niektóre aspekty jego bogatej i wielopłaszczyznowej działalności.
Pan Profesor Gamota po ukończeniu w 1968 r. (a więc 50 lat temu) studiów weterynaryjnych w Lwowskim Instytucie Zooweterynaryjnym został skierowany do pracy na stanowisku Naczelnego Lekarza Weterynarii w kołchozie „Dublanskim” k/Lwowa. 4 lata później w roku 1972 związał swoją karierę zawodową z lwowską uczelnią weterynaryjną a ściślej mówiąc z Katedrą Chirurgii Wydziału Weterynaryjnego gdzie pracował nieprzerwanie, zdobywając kolejne tytuły naukowe i obejmując różne stanowiska.
W latach 1993-2010 pełnił funkcję Kierownika tej Katedry. Do dzisiaj pomimo przejścia na emeryturę z dużą ochotą, temperamentem i powodzeniem prowadzi wykłady i ćwiczenia dla studentów.
Myślę, że warto w tym miejscu przywołać inne spostrzeżenie, które znacząco charakteryzuje osobę Dostojnego, Zacnego Pana Profesora. Mam tu na myśli wielką umiejętność intensywnego koncentrowania się na bieżącym działaniu a także dbałość i troskę o pielęgnowanie polskiej tradycji na ziemi ukraińskiej.
Prawie trzydzieści lat temu Pan Profesor Gamota z powodzeniem rozpoczął działania zmierzające do zbliżenia i współpracy środowisk weterynaryjnych Ukrainy i Polski.
Prof. Antoni Gamota jest, obok autorstwa ukraińskich publikacji naukowych, autorem i współautorem 15 prac z zakresu historii polskiej weterynarii, zamieszczanych w naszym miesięczniku „ Życie Weterynaryjne". Godzi się wspomnieć, że Pan Profesor jest również członkiem Rady Programowej tego czasopisma. Dodam jeszcze , że prace Pana Profesora publikowano także w materiałach konferencyjnych wydawanych w związku z sesjami naukowymi odbytymi w Ciechanowcu, Chełmnie i Łomży.
Na oddzielny szacunek zasługuje bezinteresowne od wielu lat angażowanie się Pana Profesora w otoczeniu polskich i ukraińskich studentów w akcje opieki nad grobami polskich lekarzy i profesorów spoczywających na cmentarzu Łyczakowskim. W miarę możliwości Pan Profesor podejmuje również starania związane z prowadzeniem prac konserwatorskich w tamtym historycznym miejscu jak wymiany zniszczonych płyt i tablic nagrobnych.
Prof. Antoni Gamota jest również wspaniałym nauczycielem akademickim, który szczodrze dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodym pokoleniem. Jego talent jest wszechstronny, ma w sobie niesamowite pokłady energii, chętnie wszystkim pomaga. Jest człowiekiem, który nie posiada w sobie ani odrobiny złości. Zawsze opanowany i zrównoważony.
Ad multos annos, Drogi Panie Profesorze, Mistrzu i Przyjacielu!!!".
Komentarze