Relację z wydarzenia przekazała nam Joanna Marek, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży. Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży. Tegoroczne obrady uświetnili swoją obecnością znakomici goście, m. in.: Bernadeta Krynicka – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Izabela Sidor – wizytator Delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Hanka Gałązka – radna i prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Maria Magdalena Ferenc – wicedyrektor CEN w Łomży, Magdalena Wdziękońska – przewodnicząca Rady Rodziców – SP 1, Sebastian Jaworowski – wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Spotkania przedstawicieli Samorządów Uczniowskich służą wymianie doświadczeń, integracji i promocji szkół w środowisku lokalnym. W tym roku szkolnym młodzież uczestniczyła w warsztatach na temat „Free to speak, save to learn. Kształtowanie bezpiecznego, demokratycznego środowiska szkolnego. Nowa kampania edukacyjna Rady Europy”. Zajęcia poprowadziła konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży Marzena Rafalska
Jak podkreśla Joanna Marek, każdej szkole funkcjonuje Samorząd Uczniowski, którego działania wiążą się z kształtowaniem umiejętności współpracy w grupie czy planowaniem życia społeczności szkolnej. Niewątpliwie rolą samorządu jest także tworzenie warunków partnerstwa, demokratycznych form współżycia i współodpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły.
Praca w Samorządzie Uczniowskim to ważne doświadczenie na polu nauki demokratyzacji, pomysłowości i kształtowania osobowości uczniów. Podstawą działania Samorządu Uczniowskiego jest prawo uczniów do aktywności w szkole i w środowisku lokalnym. Prawo to mają wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni tworzą samorząd.
W dwunastej edycji uczestniczyli przedstawiciele łomżyńskich szkół podstawowych: 1, 2, 5, 7, 9, 10 oraz katolickiej. Po raz drugi do udziału w Sejmiku Samorządów Uczniowskich zaproszono młodzież z polskich szkół na Litwie: Gimnazjum im. ks. Józefa Obrebskiego w Mejszagole, Gimnazjum im. św. Stanisław Kostki w Podbrzeziu, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, Gimnazjum w Mickunach, Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach, Gimnazjum w Jaszunach, Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace, Gimnazjum w Ejszyszkach.
Udział młodzieży z polskich szkół na Litwie możliwy był dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, ODN Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację XII Sejmiku Samorządów Uczniowskich. Przede wszystkim dziękujemy przedstawicielom Samorządów Uczniowskich polskich szkół na Litwie, szkół łomżyńskich i ich opiekunom za zapał, kreatywność i cenne uwagi na temat samorządności w szkole - podsumowuje Joanna Marek.
Komentarze