Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:52
Reklama

Od weterana warto się uczyć

Intencją Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) jest podniesienie świadomości uczniów na temat konfliktów zbrojnych na świecie, zapoznanie ich z doświadczeniami Weteranów z ich działań poza granicami kraju oraz z możliwymi ścieżkami zawodowymi w Wojsku Polskim, a także systemem przygotowywania żołnierzy do wyjazdów na misje zagraniczne.
Od weterana warto się uczyć

WIIS jest niezależnym ośrodkiem analitycznym powołanym do życia jako platforma wymiany i poszerzania wiedzy z obszaru szeroko rozumianej polityki obronnej i bezpieczeństwa międzynarodowego. WIIS pragnie nie tylko służyć wsparciem i ekspertyzą instytucjom administracji publicznej, ale również budować sieć kontaktów między pokoleniami specjalistów w tej dziedzinie. Zespół Instytutu stanowią młodzi i pełni pasji ludzie proponujący świeże podejście do kwestii bezpieczeństwa narodowego RP i otwartość na współpracę z innymi podmiotami przyczyniającymi się do realizacji tych założeń.

Cele statutowe WIIS:

- wspieranie działań na rzecz umacniania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej;

- działanie na rzecz rozwoju myśli strategicznej w Rzeczypospolitej Polskiej;

- zwiększanie świadomości historycznej i kulturowej oraz prawnej obywateli;

- upowszechnienie wiedzy i umiejętności, edukacja i wsparcie obecnych i przyszłych kadr administracji rządowej, administracji samorządowej, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych a także polskich obywateli w zakresie problematyki związanej z obronnością Rzeczypospolitej Polskiej.

Misją WIIS jest wspieranie procesu kształtowania polityki bezpieczeństwa RP i planowania strategicznego. Cele swoje Instytut realizować będzie poprzez działalność analityczną, badawczą oraz uczestnictwo w debacie publicznej, starając się rozwijać świadomość polskich obywateli w tym obszarze.

Żywa historia – spotkanie z Weteranem” w roku szkolnym 2017-2018

Podczas pierwszej, pilotażowej edycji programu Fundacja zorganizowała 8 zajęć w 6 różnych szkołach na terenie Warszawy i okolic. W prelekcjach wzięło udział ponad 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zaś w ramach konkursów prowadzonych w ramach zajęć rozdano około 100 gier „Wojsko Polskie – misje zagraniczne”. W ramach projektu WIIS uczestniczył oraz był fundatorem nagród podczas spotkań, których organizatorem było Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. W ramach tej współpracy zorganizowano ponad 20 prelekcji w 17 różnych miejscowościach w całej Polsce. Według szacunków WIIS w prelekcjach uczestniczyło łącznie ponad 1000 osób, w trakcie których rozdano nie mniej niż 300 sztuk wspomnianych wcześniej gier edukacyjnych. W ramach projektu WIIS objął również patronatem i był fundatorem nagród w trakcie zorganizowanych w dn. 23.05-24.05.2018 Obchodów Dnia Weterana w Dąbrowie Białostockiej, a także zorganizował we współpracy z partnerami medialnymi liczne konkursy i akcje promocyjne.

Program Rozwoju Zdolności Obronnych RP”

Program w 2017 roku składał się z czterech niezależnie prowadzonych obszarów dotyczących poszczególnych zdolności obronnych Sił Zbrojnych RP: Potencjału Wojsk Lądowych, Zdolności prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, Rozpoznania obrazowego oraz Zdolności morskich Sił Zbrojnych RP.

Każdy z obszarów składał się z serii warsztatów obejmujących diagnozę stanu obecnego i przygotowanie rekomendacji dotyczących rozwoju zdolności. Wnioski zbierane były w raportach obszarowych i każdorazowo przedstawiane są na debacie eksperckiej.

W 2018 roku zorganizowane zostały warsztaty dotyczące Wojsk Obrony Terytorialnej i planowana jest realizacja kolejnych obszarów w czwartym kwartale 2018 roku.

Jak do tej pory (stan na 17.08.2018), w ramach programu zorganizowano 13 warsztatów oraz 6 debat eksperckich.

W 2017 roku Program uzyskał Patronat Honorowy Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Patronat Medialny nad edycją objęły Defence24 oraz Nowa Technika Wojskowa.

Edycja Programu w 2018 roku uzyskała patronat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji. Patronat Medialny nad przedsięwzięciem objął miesięcznik Nowa Technika Wojskowa.

Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”

Celem projektu było zwiększenie świadomości odnośnie możliwości stwarzanych przez Morski Fundusz Inwestycyjny, pokazanie szans i wyzwań związanych z jednoczesną działalnością na rynku cywilnym i specjalnym oraz zmapowanie polskich możliwości w tym zakresie i podkreślenie roli rozwiązań technologii dual use w przemyśle stoczniowym.

W ramach projektu zorganizowano warsztat ekspercki, konferencję oraz prezentację raportu podsumowującego całe przedsięwzięcie.

Projekt został objęty patronatem honorowym: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Przewodniczącej Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michała Jacha. Patronaty medialne nad wydarzeniem objęły: portal Gospodarkamorska.pl, Radio Gdańsk, Radio Szczecin oraz miesięcznik „Morze”.

Polska Marynarka Wojenna od A do Z”

W ramach obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP WIIS opracował publikacje, której celem jest przybliżenie czytelnikowi wielu różnych zagadnień związanych z historią, teraźniejszością oraz przyszłością morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.

Dodatkowo w ramach obchodów jubileuszu przedstawiciele zespołu WIIS spotkali się z młodzieżą biorącą udział w XIV Wieloboju Morskim zorganizowanym dla uczniów Szkół Podstawowych przez 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Nagrodami dla najlepszych drużyn były egzemplarze wydanej przez WIIS gry edukacyjnej “Wojsko Polskie – misje zagraniczne”. Członkowie zespołu WIIS wzięli także udział w obchodach czerwcowego Święta Marynarki Wojennej w Gdyni, uczestnicząc między innymi w seminarium “100 lat Marynarki Wojennej RP” odsłonięciu pomnika Polska Morska oraz w Paradzie Morskiej i Lotniczej.

W ramach przygotowań do listopadowej rocznicy 100-lecia powołania do życia Marynarki Wojennej RP WIIS we współpracy z Inspektoratem Marynarki Wojennej przygotowuje wystawę fotograficzną „Na morzu, lądzie i w powietrzu – obchody 100-lecia Marynarki Wojennej w obiektywie Polaków”, na której prezentowane będą amatorskie fotografie zrobione przez Polaków uczestniczących w uroczystościach związanych z jubileuszem 100-lecia MW RP.

Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych zorganizował następujące spotkania z ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa, wojskowości i stosunków międzynarodowych:

- Polska polityka obronna po szczycie NATO w Warszawie - debata z Tomaszem Szatkowskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej;

- Alliances, partnerships, leadership… Poland’s role in the new world order - dyskusja ekspercka z Georgem Friedmanem, założycielem Geopolitical Futures;

- Polska jako fundament modernizacji Wschodniej Flanki NATO: priorytety i kierunki rozwoju -seminarium zorganizowane we współpracy z GLOBSEC;

- Current politycal dynamic in US towards Poland and the CEE region – debata z szefem kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Coreyem Lewadowskim.

Zainteresowanych programem nauczycieli i szkoły organizatorzy zapraszają do kontaktu mailowego pod adresem [email protected] (w tytule wiadomości prosimy zamieścić nazwę programu: Żywa historia – spotkanie z Weteranem) lub telefonicznego (+48 601 894 644) z WIIS.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama