Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:25
Reklama

70 lat informatyki w Polsce – wystawa w PWSIiP

23 grudnia 1948 roku powołano w Polsce zespół, którego zadaniem było zbudowanie maszyny matematycznej – prekursora dzisiejszych komputerów. Obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę tego wydarzenia, które uznawane jest za początek krajowej informatyki.

Autor: Jacek Bochenko, PWSIiP

Jak przekazuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP w Łomży,  z tej okazji Polskie Towarzystwo Informatyczne, przy współpracy z innymi instytucjami, przygotowało mobilną wystawę historyczną, która od maja do grudnia bieżącego roku jest prezentowana w całym kraju. 13 listopada 2018 r. o godzinie 10:00 jej wernisaż odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (ul. Akademicka 1).  Zapraszamy!        

Informatykę do Polski „importował” z USA Kazimierz Kuratowski, dyrektor Państwowego Instytutu Matematycznego. To on zebrał polskich pionierów elektronicznych maszyn liczących, wśród nich logika i matematyka Henryka Greniewskiego. W swoich pierwszych pracach naukowcy wzorowali się na ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), komputerze skonstruowanym w latach 1943-1945 na Uniwersytecie w Pensylwanii, który posiadał przeszło osiemnaście tysięcy lamp elektronowych. W wyniszczonej wojną Polsce, zadanie zaimplementowania istniejących już rozwiązań było niezwykle trudne. Pierwsza maszyna cyfrowa EMAL została zbudowana przy użyciu  lamp i łączników niskiej jakości, uruchamiane moduły szybko się psuły, urządzenie było w ciągłej naprawie i mówiono o nim „EMAL liczy niemal”. Pierwsza poprawnie działająca maszyna cyfrowa XYZ powstała dopiero trzy lata później, w 1958 roku, i dokonywała obliczeń w arytmetyce binarnej. W kolejnym roku zostały utworzone Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro, które produkowały maszyny matematyczne.

W październiku 1968 roku 120 naukowców, konstruktorów i użytkowników komputerów, spotkało się w Zakopanem na sympozjum „Naukowe Problemy Maszyn Matematycznych”, narodziło się słowo informatyka, które zastąpiło dotychczas używany zwrot „elektroniczna technika obliczeniowa”. W ten sposób Polska dołączyła do takich państw, jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy – uznając informatykę za pełnoprawną dyscyplinę naukową.

Przez ostatnie 70 lat informatyka stała się ważnym instrumentem przemian gospodarczych i społecznych.  Jubileusz to okazja do podróży w przeszłość oraz wskazania współczesnych kierunków rozwoju informatyki. W całym kraju odbywają się konferencje, debaty, hackathony, ogólnopolskie konkursy dla młodzieży. Obchody koordynuje Polskie Towarzystwo Informatyczne, jednym z ich elementów jest mobilna ekspozycja. To prezentacja wybitnych postaci, najważniejszych epizodów, pierwszych porażek i sukcesów. Wystawa będzie dostępna w PWSIiP od 13-11-2018 do 14-11-2018, a jej wernisaż odbędzie się we wtorek o godzinie 10:00 (ul. Akademicka 1).

fot. Jacek Bochenko


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama