Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:38
Reklama

Folkowy strzał w dziesiątkę

Cztery edycje. Ponad trzydziestu artystów. Trzy koncerty, dwie potańcówki i ponad pięciuset uczestników- najdalsi przyjechali aż z Góry Kalwaria! Projekt Folkowe Zachęty, realizowany przez Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych, dobiegł końca.
Folkowy strzał w dziesiątkę

-Po raz pierwszy zwróciliśmy się w kierunku zapomnianej, nieeksplorowanej przez nasz ośrodek, ale coraz modniejszej kultury tradycyjnej i mamy jeden wniosek: to był strzał w dziesiątkę - mówi dyrektor MDK- DŚT Krzysztof Zemło.

Folkowe Zachęty otworzyła hałaśliwa potańcówka z Kapelą Hałasów. To była okazja, by wykorzystać umiejętności zdobyte podczas poprzedzających potańcówkę, warsztatów tańca tradycyjnego prowadzonych przez Dariusza  Kryszpiniuka. Sierpniowej edycji towarzyszyły też warsztaty plecionkarskie i koronkarstwa. Na spotkania przybyło kilkadziesiąt osób, w tym- rodzina z Góry Kalwaria (170 km od Łomży), twierdząc że w pobliżu nie mają tak ciekawej oferty.

Magiczne koncerty

- To absolutna magia. Wielki świat w małej sali MDK - to słowa słuchaczki po koncercie Burónki, wieńczącym październikową edycję Folkowych Zachęt.

W tradycje śpiewacze Kurpi i terapię przez muzyką, wprowadziła uczestników Olga Stopińska.  Muzykoterapeutce towarzyszyły śpiewaczki z zespołu Bandysionki, które podzieliły się osobistą historią eksterminacji wsi Bandysie i opowiedziały o powstałej wówczas potrzebie opłakiwania zamordowanych podczas tradycyjnego obrzędu Pustych Nocy.

Na styku kultur

Podczas kilku edycji Folkowych Zachęt, w Łomży zagrała związana z Kielecczyzną i Mazowszem kapela Tęgie Chłopy. Po raz pierwszy wystąpili też muzycy rodzinnie związani z Ziemią Łomżyńską - Alicja Serowik i Adam Strug. Spotkania były okazją, by własnoręcznie spróbować garncarstwa, lepienia figurek obrzędowych (byśki i nowe latka) i wrócić do dawnego zwyczaju rodzinnego tworzenia tradycyjnych, kurpiowskich ozdób choinkowych.

Koszt realizacji projektu Folkowe Zachęty to 84.610 zł. Znaczna część tej kwoty -  63.000 zł - to dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura- Interwencje 2018".

Impreza objęta  była Honorowy Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama