Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:41
Reklama dotacje rpo

Łomża bez "Pierwszej Brygady" i marszałka Piłsudskiego

Finansowo strata jest niewielka, prestiżowo duża. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej , 136 samorządów otrzyma dotację na budowę Ławek Niepodległości. Jest w tym gronie Grajewo (nawet dwa razy), Kolno, Sokółka czy Ostrołęka. Łomży nie ma.
Łomża bez "Pierwszej Brygady" i marszałka Piłsudskiego

Ławki Niepodległości to specjalny projekt związany z tegoroczną rocznicą 100-lecia odrodzonej za zaborach Polski. Jak informuje MON, komisja konkursowa przeanalizowała 262 oferty; ostatecznie dotację na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów.

„Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by Ławki stanęły w dużych miastach i w mniejszych, miejscowościach, które mają skromne budżety” – w komunikacie MON cytowane są słowa  przewodniczącej komisji konkursowej Agnieszki Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Samorządy planują postawić Ławki Niepodległości w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym. Siedząc na multimedialnej ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów. Dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania.

Jak podkreśla MON, duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

Ławki Niepodległości powinny powstać do 28 grudnia 2018 r.

MON nie uzasadnia swoich decyzji o wyborze lub odrzuceniu wniosku. Prezydent Mariusz Chrzanowski niedawno z wielkim entuzjazmem informował o złożeniu wniosku i bardzo liczył na Ławkę, która miała zostać przy alejce między Sanktuarium Miłosierdzia Bożego a Parkiem Jana Pawła II.  A jednak nie udało się zdobyć ministerialnej przychylności.

Do samorządów, które zrealizują  projekt, trafią kwoty od około 25 do 30 tysięcy złotych. Ławki Niepodległości staną m. in. w Wysokiem Mazowieckiem, Ostrołęce, Sokółce i powiecie sokólskim (aż 3), Ostrowi Mazowieckiej, Bielsku Podlaskim, Grajewie  i Kolnie.     


Podziel się
Oceń

Komentarze

obywat 22.10.2018 11:21
W Łomży takie ławki są zbyteczne. Tu "grają" całe ścieżki w parku JPII. Pięknie grają, a grać będą jeszcze bardziej jak widać. Ciągle się przecież kopie, rozwala to co zrobiono wcześniej. I dobrze, niech grają na chwałę pedofilii i innych seksualnych zboczeń podopiecznych ich żarliwego obrońcy i patrona!!!!
Reklama