Nauka i praktyka
W nowych warunkach organizacyjnych PWSIiP nie rezygnuje z badań naukowych - zadeklarował rektor Dariusz Surowik.
- Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych naszej uczelni posiada kategorię naukową B. Serdecznie gratuluję władzom dziekańskim oraz pracownikom. Kibicujemy także aspiracjom naukowym pozostałych wydziałów. Nadal mamy nadzieję rezonować na miasto oraz region. Moi poprzednicy stworzyli w Łomży silny regionalny ośrodek akademicki zakładając, że uczestnikami tego projektu będą liczne pokolenia absolwentów oraz mieszkańcy miasta. Jubileusz 15-lecia uczelni, który będziemy świętować w czerwcu w przyszłym roku będzie mam nadzieję wielkim świętem lokalnej społeczności okazją do promocji oraz popularyzacji nauki w naszym mieście - dodał rektor.
Zgodnie z uczelnianym przesłaniem "kształcenia praktyków", studentów w procesie edukacyjnym czekają interesujące nowości.
- Otwieramy w bieżącym roku akademickim nowoczesne centrum symulacji medycznej. W pomieszczeniach dydaktycznych urządzonych na wzór szpitalnych studenci pielęgniarstwa będą pracować w wykorzystaniem inteligentnych fantomów. Od października realizujemy projekt "Kompleksowy program kształcenia w PWSIiP". Tworzymy salę do badań fokusowych, pracownię samoobrony dla przyszłych pracowników socjalnych oraz sale rozpraw sądowych. Z pozyskanych środków finansowych z ministerstwa przeszkoleni zostaną nasi pracownicy oraz studenci, którzy będą realizowali część zajęć dydaktycznych w systemie tutorskim stosowanym na wielu prestiżowych uczelniach. Sfinansujemy studentom szkolenia oraz certyfikaty uznawane w branży informatycznej, technologii żywności oraz automatyki i robotyki. Pragnę serdecznie powitać na naszej uczelni studentów pedagogiki. Podejmując decyzję o nowym kierunku przeprowadziliśmy badania wśród maturzystów chcąc sprawdzić ich preferencje edukacyjne. W grupie przebadanych około 400 osób m. in. z Łomży, Ełku, Ostrołęki, Zambrowa, Augustowa największą popularnością cieszyła się pedagogika. Analizowaliśmy również zapotrzebowanie na pedagogów w dawnym województwie łomżyńskim i okazało się, że połowa nauczycieli w ciągu najbliższych lat osiągnie wiek emerytalny. Nasze studia są reakcją na tę lukę kadrową. Kilka dni temu otrzymaliśmy zgodę ministerstwa na prowadzenie studiów drugiego stopnia - magisterskich na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka. Bardzo cieszymy się z tego faktu, w sposób szczególny, gdyż na wydziale Informatyki i Nauk o Żywności studenci mogą korzystać z bardzo zaawansowanej technologicznie aparatury - poinformował rektor.
Życzenia dla akademickiej społeczności PWSIiP przekazał w liście odczytanym przez Jolantę Święszkowską, prezydent RP Andrzej Duda
"Chciałbym aby uczelnie wyższe stanowiły przestrzeń, gdzie w naturalnym. demokratycznym, społecznym pluralizmie toczy się dyskusja znajdująca formy najbardziej cywilizowane, wynikające z etosu uniwersyteckiego i dziedzictwa kultury europejskiej" - napisał.
Pierwszy rok na kilkunastu kierunkach rozpoczęło uroczyście w PWSIiP 700 studentów. Dołączyli do 2000 żaków, kórzy kontynuują edukację, a uczelnia w 15-letniej historii może się pochwalić już 5000 absolwentów.
- Bardzo wiele dobrego o szkole słyszałem jeszcze przed maturą. Potem zrobiłem sobie rok przerwy, a studiujący już koledzy potwierdzili mi tylko, że warto tu przyjść - powiedział Jakub Choinka, rozpoczynający edukację na kierunku wychowanie fizyczne.
Prezenty
Jak przypomniał rektor Dariusz Surowik, radni Sejmiku województwa podjęli niedawno decyzję w sprawie przekazania PWSIiP udziałów w budynku przy ul. Akademickiej 20 .
- Zaspokoi to potrzeby lokalowe związane z rozwojem naszych jednostek naukowo - dydaktycznych. Założyciele naszej uczelni uśmiechają sie zapewne z sentymentem, bo pamiętają jak w tamtym budynku mieściło się w jednym pokoiku biuro organizacyjne uczelni. Wracamy zatem do źródła, do miejsca gdzie rodziły sie odważne idee, wtedy omal nierealne - stwierdził.
Do tego podarunku wspaniały "aneks" zrobił wicepremier Jarosław Gowin, który za pośrednictwem swego doradcy Marcina Sekścińskiego przekazał do Łomży symboliczny czek potwierdzający, że uczelnia otrzymuje ponad 18,5 miliona złotych na inwestycje.
- Mamy już pomysły jak je wykorzystać - tajemniczo uśmiechnął się rektor.
Były także podczas uroczystości prezenty w postaci Srebrnego Krzyża Zasługi, który wojewoda Bohdan Paszkowski wręczył profesorowi Bogusławowi Plawgo oraz odznaczeń resortowych i uczelnianych. Jednym z najbardziej niezwykłych obdarowana została Dorota Bukowska, studentka, młodzieżowa mistrzyni Polski w boksie. Jej dłoń uścisnął (delikatnie) pnący się na szczyty zawodowego boksu łomżyniak Adam Kownacki.
Dla wszystkich uczestników inauguracji roku wspaniałymi prezentami były muzyczne prezentacje Urszuli i Adama Bańkowskich oraz Damiana Soraty, a przede wszystkim wykład profesora Jerzego Nikitorowicza z Uniwersytetu w Białymstoku traktujący o patriotyzmie.
- Bezsprzecznie jest to norma moralna wysokiej jakości. Poczucie więzi, miłości, przywiązania do własnego kraju zawsze nie idzie w parze z poczuciem nienawiści i wrogości do innych. Istota patriotyzmu mieści w sobie szacunek wobec patriotyzmu innych - mówił naukowiec.
Komentarze