Celem projektu „Nie bądź struś - nie chowaj głowy w piasek - idź na wybory” jest większe zaangażowanie mieszkańców Łomży w wybory samorządowe, które odbędą się (pierwsza tura) już w niedzielę 21 października.
Autorzy kampanii przekonują wyborców, że udział w głosowaniu nie jest skomplikowany, czasochłonny i nie przeszkadza w realizacji planów weekendowych. W Łomży frekwencja w wyborach samorządowych 2014 roku była na poziomie 39.82% (dane pochodzą z PKW); w Suwałkach wynosiła 40.50%, natomiast w Białymstoku osiągnęła 41.45%.
W rankingu Europolis miast obywatelskich Łomża zajęła 55. miejsce na 66 przebadanych. Warto zwrócić uwagę, że Suwałki były 35, Ostrołęka 52, natomiast stolica województwa - Białystok 11. Ranking miast obywatelskich został zbudowany na podstawie pięciu kryteriów. Pierwsze z nich to bierna i czynna aktywność wyborcza. Kolejne - to udział w organizacjach publicznych, zaangażowanie w życie publiczne, rozpowszechnienie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli – przekazują organizatorzy podkreślają, że tym razem chodzi przede wszystkim o pierwszy wskaźnik: biernej i czynnej aktywności wyborczej.
Działania związane z projektem:
1. Kampania promocyjna zachęcająca mieszkańców Łomży do pójścia na wybory samorządowe 21 października 2018 r.
2. Prawybory w szkole ponadgimnazjalnej
3. Kawiarenka Obywatelska pt. "Po co głosować?"
Uważamy, że mieszkańcy miasta Łomży w zbyt skromnym stopniu korzystają z czynnego prawa wyborczego. Chcemy podkreślić, iż radni i prezydent są tym razem wybierani na 5-letnią kadencję – przekonują organizatorzy.
Tym ważniejsze jest, aby radni mieli silny mandat do sprawowania władzy. Wybory samorządowe różnią się od parlamentarnych tym, że mamy rzeczywisty wpływ na otaczającą nas rzeczywistość - "radni są na wyciągnięcie ręki".
Serdecznie zapraszamy do zaangażowania się w akcję społeczną: „Nie bądź struś - nie chowaj głowy w piasek - idź na wybory”.
Komentarze