Tak naprawdę wiedza, praca i doświadczenie przekazywane rolnikom w tym regionie mają tradycję znacznie dłuższą niż owe 70 lat datowane od utworzenia w 1948 roku Zakładu Doświadczalnego Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego na bazie majątku Szepietowo-Wawrzyńce. Już w drugiej połowie XVIII wieku w nieodległym Ciechanowcu pracował i pisał podręczniki rolnicze, weterynaryjne czy ogrodnicze ksiądz Krzysztof Kluk. Przez cały niemal okres dwudziestolecia międzywojennego profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Kazimierz Rogoyski gospodarował i organizował pokazy dla rolników w majątku Szepietowo Podleśne.
- Odkąd gospodaruję z żoną uważam, że trzeba z mądrości innych ludzi korzystać – mówił Zbigniew Klimaszewski ze wsi Klimasze w gminie Zambrów, który zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. Z wdzięcznością dodawał miłe słowa o fachowości doradców z placówki PODR w Zambrowie, z którymi uzgadniał biznesplany, oceniał ryzyko kredytowe, wprowadzał innowacje.
Jak podkreślał dyrektor Adam Niebrzydowski, zmiany nazw i organizacyjnej struktury ośrodka nie zmieniały istoty jego działalności.
- Zawsze był to nośnik postępu i „taśma” przenosząca wiedzę do praktyki gospodarowania na roli.
W jego ocenie, doradca obecny, kolejny w szeregu pokoleń fachowców pracujących w Szepietowie, musi być niezwykle wszechstronny.
- Jest często jak lekarz pierwszego kontaktu, który musi sobie poradzić z każdą sytuacją – także technologiczną czy ekonomiczną. Fachowość i doświadczenie zawodowe naszych doradców powoduje, że Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest wiodąca placówką w kraju – stwierdził Adam Niebrzydowski.
Szepietowo to zresztą nie tylko „miejsce mocy”, czyli promieniowania wiedzy, nowoczesnego myślenia o każdym aspekcie rolnictwa. To czołowy w Polsce ośrodek wystawienniczy w dziedzinie w hodowli bydła, drobiu ozdobnego, zwierząt futerkowych, owiec. To także organizator cieszących się krajową renomą targów ogrodniczych i sadowniczych czy Święta Kukurydzy. Każdego roku imprezy w PODR przyciągają nawet po 200 tysięcy odwiedzających.
Nic zatem dziwnego, że w jubileuszowej gali zechcieli wziąć udział licznie rolnicy korzystający z potencjału PODR, przyjaciele z wielu krajowych organizacji i instytucji związanych z rolnictwem, dawni i obecni pracownicy, a także przedstawiciele władz. Z miłymi słowami i podarunkami przyjechali m.in. posłowie Bernadeta Krynicka, Krzysztof Jurgiel czy Kazimierz Gwiazdowski, wicewojewoda Jan Zabielski, marszałek Jerzy Leszczyński i Stefan Krajewski z zarządu województwa.
- Polityka rolna państwa powinna być jednolita, dlatego dobrze się stało, że są teraz w gestii ministra rolnictwa – podkreślił poseł Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa.
Stefan Krajewski ma swoją koncepcję sprawdzenia rzeczywistego znaczenia PODR.
- Jeżeli rolnctwo w naszym województwie cieszy się zasłużenie renomą jednego z najlepszych i najnowocześniejszych w kraju, to także dowód jak dobrze działa ośrodek upowszechniania wiedzy i technologii – powiedział.
My także życzymy dyrektorowi Adamowi Niebrzydowskiemu i wszystkim jego współpracownikom z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wszystkiego najlepszego i wiele sił w służbie „ziemi naszej”.
Komentarze