W sobotnie popołudnie, 22. września, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych zaprasza na warsztaty tańca tradycyjnego, prowadzone przez Grzegorza Ajdackiego- tancerza, nauczyciela, badacza wiejskich tańców i zabaw. Grzegorz Ajdacki opracował własną metodę nauczania, opartą na indywidualnym podejściu do uczestników.
- Niejednokrotnie zastanawiałem się, jak uczono tańczyć dwa pokolenia wstecz czy wcześniej, gdy muzyka miejscowa dominowała w lokalnych społecznościach. Nasłuchałem się o nauce na mostkach (że były drewniane, świetnie się na nich tańczyło, a muzyka niosła się po wodzie) i podobnych historii, ale dość szybko do mnie dotarło, że czynniki czysto techniczne, jak podłoga czy jakość dźwięku, są właściwie nieistotne. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z człowiekiem - opowiada Ajdacki w wywiadzie dla Akademii Kolberga.
23 września, w niedzielę, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych zaprasza natomiast na warsztaty rękodzieła i potańcówkę. Motywem przewodnim zajęć plastycznych będzie wycinanka i kwiaty z bibuły, czyli tradycyjne, wiejskie dekoracje chat z przełomu XIX i XX wieku. Potańcówkę łączoną z nauką tańca, poprowadzą zaś członkowie kapeli Tęgie Chłopy. Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa.
Zapowiada się energetycznie, bo Tęgie Chłopy - jak o sobie piszą- chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" - jak to się ponoć zdarzało na dawnych zabawach.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura Interwencje 2018".
Czas:
22.09 godz. 15.00- 17.30 - warsztaty tańca z Grzegorzem Ajdackim
23.09 godz. 15.00- 18.00 - warsztaty rękodzieła wycinanka i kwiaty z bibuły
23.09 godz. 18.00 - potańcówka i warsztaty tańca z kapelą Tęgie Chłopy
Miejsce:
Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży ul. Woj. Polskiego 3
Opłaty:
wstęp na wszystkie warsztaty- bezpłatny
potańcówka- 20 zł/ osoba

![Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO] Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-debata-oxfordzka-w-lomzy-mlodzi-o-przyszlosci-video-1765459198.jpg)
![Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO] Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-koncert-mlodych-artystow-w-kolnie-piosenki-agnieszki-osieckiej-w-swiatecznym-klimacie-video-1765472203.jpg)
![Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO] Wieczór wigilijny pt. „Podzielmy się opłatkiem” w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-wieczor-wigilijny-pt-podzielmy-sie-oplatkiem-w-galerii-sztuki-iwo-swiatkowski-1765713473.jpg)
![Ruchoma Szopka w Łomży 2025 – magia świąt w klasztorze Kapucynów | Część 1 [VIDEO] Ruchoma Szopka w Łomży 2025 – magia świąt w klasztorze Kapucynów | Część 1 [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-ruchoma-szopka-w-lomzy-2025-magia-swiat-w-klasztorze-kapucynow-czesc-1-video-1765365911.png)
![Ruchoma Szopka w Łomży 2025 – magia świąt w klasztorze Kapucynów | Część 2 [VIDEO] Ruchoma Szopka w Łomży 2025 – magia świąt w klasztorze Kapucynów | Część 2 [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-ruchoma-szopka-w-lomzy-2025-magia-swiat-w-klasztorze-kapucynow-czesc-2-video-1765366585.png)
Komentarze