Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:36
Reklama dotacje rpo

Tradycyjne i smaczne powitanie jesieni w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Na wyprawę wehikułem czasu i niecodzienną lekcję historii zaprasza w niedzielę 23 września skansen w Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wydarzenie pod hasłem „Jesień w polu i w zagrodzie” przeniesie uczestników do XIX-wiecznej wsi ma pograniczu Podlasia i Mazowsza.
Tradycyjne i smaczne powitanie jesieni w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Autor: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

"Proponujemy piknik rodzinny, nawiązujący do prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej. Pokazy zaprezentowane w skansenowskiej scenerii wiejskiej mają na celu prezentację, przypomnienie i utrwalenie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z kopaniem ziemniaków i pracami gospodarskimi oraz domowymi w okresie jesiennym. Najważniejszym punktem programu jest pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i tłoka – zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Po tym następuje bronowanie kartofliska broną konną. Wydarzenie ma charakter festynu rodzinnego" - zapowiadają organizatorzy.

Wśród obiektów skansenu rozstawione będą stoiska z tradycyjną kuchnią regionalną, prezentowaną przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne z doliny Bugu. W trakcie festynu odbywać się będą koncerty zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Zaplanowane są też liczne konkursy z nagrodami. Będzie to np. obieranie ziemniaków na czas, ale także proste i tradycyjne gry i zabawy dla dzieci i rodziców.

Ponadto dla dzieci organizowany będzie konkurs plastyczny "Jesień w polu i zagrodzie", do którego uczestnicy przygotowywali się w licznych pokazach etnograficznych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się tradycyjne zajęcia manualne, takie jak: wykonywanie laleczek ze słomy i gałganków, jesiennych korali, czy ludzików z kasztanów, stempli z ziemniaków.

Festynowi towarzyszyć będą pokazy zanikających dziś specjalności zawodowych, zajęć domowych i gospodarskich: praca kowala, obróbka lnu, tkanie na krosnach, przędzenie na kołowrotku, obróbka ziarna w stępie i na żarnach w młynie wodnym, strzyżenie owiec, praca dekarzy – kręcenie snopków, skubanie gęsi i darcie pierza, ręczny wyrób masła i śmietany oraz serów, szatkowanie kapusty oraz udeptywanie jej w beczce do kiszenia i wiele innych. Zobaczyć będzie można pokaz pracy zabytkowych silników spalinowych z kolekcji działu techniki rolniczej.

Niecodzienną atrakcją będą stoiska prezentujące przygotowania zapasów do spiżarni na zimę, a także degustacja specjałów podlaskich z naszej kuchni polowej tj. placków ziemniaczanych, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, bigosu, zupy kartoflanki, pokrzywowej, dyniowej, sodziaków, piwa jałowcowego, naparów ziołowych, chleba razowego, topinamburu. Na kartoflisku będzie ognisko do pieczenia kiełbasek i ziemniaków. Przez cały dzień będzie można również zwiedzać muzeum.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama