Służbę na wodzie rozpoczęli z początkiem maja policjanci z Wydziału Patrolowo- Interwencyjnego z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Mundurowych spotkać można na oznakowanej łodzi policyjnej.
Policjanci rozpoczęli już przygotowania do sezonu letniego i w ramach swojej służby będą kontrolować „dzikie kąpieliska” oraz linię brzegową Pisy i Narwi. Zadbają też o bezpieczeństwo kąpiących się na plaży miejskiej podczas nadchodzących wakacji. Oddelegowani do tego rodzaju działań policyjni „wodniacy” są specjalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Do końca sezonu letniego dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
Zadaniem patrolujących wody policjantów jest także sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Jak bowiem wynika z policyjnych obserwacji, najczęściej to właśnie alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii na wodzie. Pełniąc służbę wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej, zwracają także uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby.
Dodatkowo, szereg działań profilaktycznych w celu zwiększenia świadomości co do zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą, planują także funkcjonariusze z Wydziału Prewencji łomżyńskiej komendy. Już teraz apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczs tego rodzaju wypoczynku.
Przyczynami utonięć są:
· pływanie w miejscach zabronionych;
· brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
· pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji;
· niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
· brak umiejętności pływania;
· skoki do wody w nieznanym miejscu;
· pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;
· siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;
· nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi;
· lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
Komentarze