W środę 8 sierpnia padł na zachodzie Polski rekord temperatury - 36,6 stopnia Celsjusza w cieniu (ciekawe tylko skąd oni wzięli ten cień). Według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej , w czwartek i piątek wcale nie będzie lżej, a dojdą jeszcze inne zjawiska.
"Komunikat pogodowy IMGW-PIB – upały
Dla całego kraju obowiązują ostrzeżenia o upale. W czwartek i w piątek przez Polskę przejdą gwałtowne burze, po których przejściowo się ochłodzi. Temperatura powietrza miejscami spadnie o około 10°C.
Gorące, zwrotnikowe powietrze, które napływa do nas znad Afryki, spowodowało falę upałów. Temperatura maksymalna powietrza w wielu miejscach Polski przekracza 30°C. Upalny będzie jeszcze czwartek i piątek.
W czwartek nad zachodnie rejony kraju nasunie się zatoka niżowa z aktywnym chłodnym frontem atmosferycznym, który stopniowo, przesuwając się na wschód, wygeneruje aktywne zjawiska burzowe. W nocy z czwartku na piątek, front chłodny będzie się znajdował na obszarze od Pomorza zachodniego przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. W strefie frontu i na jego przedpolu, w upalnej i bardzo wilgotnej masie powietrza występować będą burze z ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Burzom mogą towarzyszyć również opady gradu. Temperatura maksymalna w czwartek wyniesie od 28°C, 30°C na wschodzie kraju do 35°C na zachodzie. Niewykluczone, że lokalnie termometry pokażą powyżej 35°C.
W piątek we wschodniej połowie kraju nadal będzie upalnie. Miejscami temperatura powietrza osiągnie 33°C. Na zachodzie i północnym zachodzie, po przejściu frontu atmosferycznego, zanotujemy wyraźne ochłodzenie. Temperatura w tej części kraju spadnie do 22°C, 25°C. Duża różnica temperatury między wschodem i zachodem kraju spowoduje gwałtowne zjawiska burzowe, podczas których spodziewane są ulewne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru przekraczające 80 km/h. W tym dniu strefa frontu przebiegać będzie na linii od Pomorza przez centrum po Śląski i Małopolskę i powoli odsuwać się będzie na wschód.
W sobotę w całym kraju już zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą od 22°C do 26°C. Nad samym morzem i w rejonach przedgórskich miejscami temperatura spadnie poniżej 20°C. Upalnie zapowiada się niedziela i poniedziałek. W niedzielę termometry pokażą 30°C na zachodzie kraju, a w poniedziałek temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C już niemal w całym kraju"
Białostockie Biuro Prognoz IMGW na czwartek i piątek przewiduje w regionie: "Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C".
Zapowiedzi pogodowe dla różnych części Polski precyzuje jeszcze bardziej stacja TVN Meteo.
"Ostrzeżenia drugiego stopnia w województwach:
warmińsko-mazurskim - obowiązuje we wszystkich powiatach poza ełckim, oleckim, gołdapskim;
podlaskim - we wszystkich powiatach;
zachodniopomorskim - w większości powiatów (poza Świnoujściem, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim i sławieńskim);
wielkopolskim - we wszystkich powiatach;
dolnośląskim,- w większości powiatów poza: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzychem, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenią Górą;
opolskim - we wszystkich powiatach;
śląskim - we wszystkich powiatach;
łódzkim - we wszystkich powiatach;
świętokrzyskim - we wszystkich powiatach;
małopolskim - w większości powiatów poza tatrzańskim;
mazowieckim - we wszystkich powiatach;
kujawsko-pomorskim - we wszystkich powiatach;
pomorskim - we wszystkich powiatach;
podkarpackim - alert obowiązuje w powiatach: gorlickim, jasielskim, strzyżowskim, rzeszowskim, Rzeszów, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, niżańskim;
lubelskim - ostrzeżenie obejmuje powiaty: hrubieszowski, janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki i Lublin.
Alerty mają obowiązywać do godziny 6 rano w piątek w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim. W województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim ostrzeżenia wydano do godziny 20 w piątek. W województwie zachodniopomorskim ostrzeżenia będą ważne do godz. 22 w piątek.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed upałem w województwie dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jeleniogórskim i Jelenia Góra. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 st. C do 32 st. C., w nocy minimalna od 14 st. C do 17 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywały do godziny 6 w piątek.
Piątek z upałami i burzami z gradem
Upał będzie nam doskwierał także w piątek. IMGW nie przewiduje tego zjawiska tylko na Ziemi Lubuskiej. Poza tym w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim mają zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia, a w pozostałych województwach drugiego. Tego dnia zagrożenie będą stwarzać też burze z gradem, które są spodziewane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzki, dolnośląskim i opolskim.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Alert trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".
Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".
Ostrzeżenie pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Komentarze