Program jednodniowego festiwalu, który odbędzie się w niedzielę, 29 lipca w godz. 10:00-23:00 na Starym Rynku w Łomży ułożony jest tak, aby przedstawić szerokie spektrum współczesnej sztuki ulicy. Rozpocznie się od miasteczka cyrkowego pełnego “straganów” z atrakcjami do spróbowania, lecz nie o kulinaria tu chodzi, a o umiejętności. Chodzenie po linie, chodzenie po slackline, żonglerka i szereg różnych rozrywek i zabaw.
Czym byłby festiwal bez prawdziwych występów? W ciągu ostatniego 10-lecia
pojawiło się wielu interesujących polskich artystów występujących jako tzw. Buskerzy (artyści uliczni prezentujący przedstawienia pełne żartów i interakcji z publicznością, zbudowane zazwyczaj wokół jakiejś dziedziny kuglarskiej i posiadające zaskakujący finał). Buskerzy występują samodzielnie licząc na hojność publiczności usatysfakcjonowanej atrakcyjnością występu.
„Bill Bombadill”, to zabawny żongler i nieco niezdarny ekwilibrysta szczególnie uwielbiany przez dzieci, niezależnie od szerokości geograficznej.
Grupa „Śpiewające Trampki” występowała w większości miast Polski wszędzie wprawiając w zachwyt głównie płeć piękną, a u płci męskiej wzbudzając zazdrość swoją sprawnością i przebojowością.
Jako główny punkt programu zaprezentuje się austriacka grupa „Irrwisch Theater” z dwoma przedstawieniami. Pierwszy „Mudjumping”, to pełna humoru i ciepła opowieść o przyjaźni trzech wagabundów, którzy pomimo biedy potrafią odnajdywać radość we wszystkim, co wspólnie robią. Natomiast drugu, „Wegenstreits Guests”, to niezwykłe przedstawienie zbudowane na szalonej improwizacji i interakcji z ludźmi i otoczeniem, które zaskoczy absolutnie każdego, tak jak za każdym razem zaskakuje samych aktorów.
Na Festiwalu Sztuki Ulicznej nie może zabraknąć muzyki. Prawdziwą ucztę w tej sferze zapewni „Lublin Street Band”, pierwszy w Polsce zespół nawiązujący do najlepszych tradycji ulicznych brass bandów.
Na zakończenie wieczoru ze sztuką ulicy zaprezentuje się grupa „Mamadoo”, jedyna 100 procentowo żeńska grupa ogniowa w Polsce i, co szczególnie godne podkreślenia, jedyna tworząca prawdziwie teatralne, oparte o historię, przedstawienia ogniowe.
- Poddajmy się magicznemu działaniu sztuk ludycznych i w ten sposób kontynuujmy wspólne świętowanie sześćsetnej rocznicy nadania Łomży praw miejskich – zachęcają do udziału organizatorzy.
Komentarze