Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:37
Reklama

Elektrownia Ostrołęka C. Rusza ogromna inwestycja - [VIDEO]

Z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wszystkich najważniejszych osób branży energetycznej w Polsce odbyło się w Ostrołęce podpisanie kontraktu na budowę Elektrowni Ostrołęka C, czyli bloku 1000 MW.Będzie to jedna z największych inwestycji w regionie nadnarwiańskim. Generalny wykonawca, czyli konsorcjum firm GE Power i Alstom Power System ma otrzymać ponad 6 miliardów złotych (brutto).
Elektrownia Ostrołęka C. Rusza ogromna inwestycja - [VIDEO]

Jak poinformowali uczestnicy uroczystości, która odbyła się wśród obiektów Elektrowni Ostrołęka pod osłoną namiotu (przydał się - grzmiało, błyskało i lało chwilami jak z wiadra), powstanie na pograniczu Ostrołęki i gminy Rzekuń ostatni w Polsce duży blok wytwarzający energię elektryczną z węgla kamiennego.

 - Będzie spełniał wszystkie restrykcyjne normy emisyjne  - powiedział  Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Przekonywał, że nowy blok jest potrzebny polskiemu systemowi elektroenergetycznemu ze względu na jego stabilność, bezpieczeństwo, bilans zapotrzebowania na energię w najbliższych latach. - Takie inwestycje umożliwiają rozwijanie odnawialnych źródeł energii - dodał Krzysztof Tchórzewski.

 

W jego ocenie to ważne także dla struktury produkcji energii w Polsce, która odbywa się głównie w południowej części kraju.

- Podobnej skali przedsięwzięcia inwestycyjnego nie było w Polsce wschodniej od 30 lat. To ogromny impuls rozwojowy i inwestycyjny - podkreślił.

Wymiar wydarzenia podkreśla także bezprecedensowa współpraca dwóch polskich gigantów energetycznych. Energa, którą reprezentował prezes Arkadiusz Siwko jest dominującym podmiotem właśnie w tej części Polski, gdzie jest Ostrołęka czy Łomża. Enea - to zachodnie regiony. Tym razem jednak utworzyły spółkę celową dla realizacji projektu Elektrownia Ostrołęka C.

- Nowy blok wpisuje się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem, co istotne, jako paliwa polskiego węgla -  mówił Arkadiusz Siwko, prezes Energi. - Elektrownia Ostrołęka C to przykład postępującej modernizacji polskiej energetyki. Nowy blok będzie kolejnym z serii stabilnych, wysokosprawnych i niskoemisyjnych źródeł energii tworzących strategiczną podstawę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wykorzystamy nasze  doświadczenia zdobyte podczas budowy nowoczesnego bloku 1 075 MW w Elektrowni Kozienice, którego pierwsze miesiące eksploatacji udowadniają, że nowoczesne technologie węglowe dobrze wpisują się w budowę bezpieczeństwa energetycznego kraju - dodał Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Wielu uczestników uroczystości podkreślało rolę, jaką w doprowadzeniu do tej inwestycji odegrał  minister Krzysztof Tchórzewski. Dziękowali mu parlamentarzyści z Ostrołęki, poseł Arkadiusz Czartoryski senator Robert Mamontow,  a prezydent Janusz Kotowski wręczył na pamiątkę szablę.

Zgodnie brzmiały także podziękowania dla rządu Prawa i Sprawiedliwości premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedzi i plany przekształcić w decyzje.

Blok w Elektrowni Ostrołęka będzie miał moc 1000 MWe, co pozwoli zaopatrzyć w energię około 300 tysięcy gospodarstw domowych.  Będzie to oznaczało spalanie 9 - 11 tysięcy ton węgla - polskiego, co podkreślał prezes EO Edward Siurnicki i wszyscy uczestnicy uroczystości - na dobę, czyli 250 - 300 wagonów.

Zastosowane technologie mają zapewnić sprawność produkcyjną na poziomie 46 procent z jednostki węgla, przy światowe średniej wynoszącej 33 proc.  Zapowiadana jest redukcja o 26 procent emisji dwutlenku węgla w stosunku do obecnych przeciętnych obecnych. Do polskiej sieci energetycznych produkcja z nowego bloku w Ostrołęce powinna trafić w 2023 roku.              



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama