Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:14
Reklama

Wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA w Łomży na bezpłatne badanie znamion!

Polskę przemierza RakTRACK – mobilny punkt bezpłatnego badania znamion. To nowa akcja profilaktyczna „UVaga – wyprzedź czerniaka!” organizowana przez zespół kampanii Rakoobrona. Specjalny bus odwiedzi każde województwo, od morza aż po góry, a już 4 lipca zajedzie do Łomży. Z konsultacji z dermatologami może skorzystać każdy – za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji.
Wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA w Łomży na bezpłatne badanie znamion!

Autor: Rakoobrona.pl

LETNIA AKCJA EDUKACYJNA RAKOOBRONY

Letnia Akcja Edukacyjna to cykl wakacyjnych eventów, mających na celu promocję profilaktyki czerniaka złośliwego. Przedsięwzięcie odbywa się na plażach oraz w miejscach chętnie odwiedzanych przez Polaków w wolnym czasie i stanowi część ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, skierowanej do ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Pierwsza edycja inicjatywy odbyła się latem 2014 roku i od tego czasu zyskała charakter cykliczny.

Letnia Akcja Edukacyjna stanowi odpowiedź na niski stan wiedzy Polaków na temat przyczyn powstawania czerniaka złośliwego i sposobów zapobiegania chorobie. Nasze badania wykazały, że aż 62% młodzieży szkolnej nie potrafi określić objawów tego typu nowotworu. W ankietach wypełnianych podczas wydarzeń plenerowych Rakoobrony wiele osób błędnie wskazuje, że symptomem czerniaka są „czarne pieprzyki”, nie wiedząc, iż zaniepokoić powinny również różnokolorowe zmiany. Z roku na rok bezpłatne badania znamion, odbywające się w charakterystycznym czarnym namiocie kampanii, cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków, a statystyki akcji potwierdzają zasadność jej przeprowadzania.

 

Letnia Akcja Edukacyjna 2014

Pierwsza edycja akcji odbyła się w dniach 10-13 oraz 23-24 sierpnia 2014 roku. Czarny namiot kampanii Rakoobrona stanął w Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Wrocławiu. Na uczestników wydarzeń czekały bezpłatne badania znamion, badania ankietowe, gadżety i ulotki informacyjne kampanii oraz strefa relaksu na rakoobronowych leżakach. Podczas sześciu eventów zostało przebadanych ponad 800 osób. Organizatorzy zebrali 1300 ankiet nt. wiedzy o czerniaku.

Letnia Akcja Edukacyjna 2015

Sukces I edycji akcji skłonił organizatorów do przeprowadzenia jej kolejnej odsłony. Od 10 do 12 sierpnia na Plaży Jelitkowo w Gdańsku oraz od 13 do 15 sierpnia na Plaży Śródmieście w Gdyni na wszystkich zainteresowanych czekały bezpłatne badania znamion. Działania wsparli wolontariusze, pomagając w obsłudze wydarzenia. Podczas sześciu dni na trójmiejskich plażach z bezpłatnych konsultacji skorzystało 915 osób, a 1500 wypełniło ankiety sprawdzające wiedzę o czerniaku złośliwym.

Letnia Akcja Edukacyjna 2016

Mając na uwadze dostępność (usytuowanie w centrum miasta, w pobliżu hoteli, restauracji i przystani jachtowej) oraz dużą popularność Plaży Gdynia Śródmieście organizatorzy kampanii Rakoobrona zdecydowali się przeprowadzić III edycję Letniej Akcji Edukacyjnej właśnie w tym miejscu. By umożliwić większej liczbie osób skorzystanie z bezpłatnego badania znamion, wydłużono wydarzenie do niemal miesiąca.

Przez 28 dni drużyna Rakoobrony przeprowadziła blisko 140 godzin.

bezpłatnych konsultacji ze specjalistami z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarze przebadali blisko 2700 osób, kilkaset z nich kierując na dalsze leczenie. Organizatorzy po raz kolejny przeprowadzili wśród plażowiczów badanie wiedzy o czerniaku złośliwym – zebrano 2300 ankiet.

Letnia Akcja Edukacyjna 2017

W ramach IV edycji Letniej Akcji Edukacyjnej, która odbyła się w dniach 14-20 sierpnia 2017 roku przebadano znamiona u około 657 osób. Przeprowadzono również sondę uliczną nt. profilaktyki czerniaka. W działania zaangażowali się lekarze z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, edukatorzy zdrowotni oraz wolontariusze z całej Polski. Osoby odwiedzające czarny namiot Rakoobrony mogły otrzymać zalecenia dotyczące diety antynowotworowej, sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka, dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać ze słońca oraz jak bronić się przed rakiem.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama