Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:48
Reklama

Litewska współpraca Terytorialsów

Dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Sławomir Kocanowski uczestniczył w spotkaniu z dowódcą 1 Jednostki Terytorialnej Ochotniczych Sił Obrony Narodowej z regionu Dainava na Litwie. Wizytę zorganizował Wojewódzki Sztab Wojskowy w Białymstoku.
Litewska współpraca Terytorialsów

Autor: 1 PBOT

Jednostki OT na Litwie funkcjonują od ponad 25 lat i stanowią bazę doświadczeń w budowie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce.

Odpowiednikiem WOT na Litwie są Ochotnicze Siły Obrony Narodowej (KASP), które działają od 1991 roku. KASP liczy 5 500 żołnierzy, z czego ok. 90% stanowią ochotnicy, a resztę żołnierze zawodowi. Jednostka z regionu Dainava odpowiada za obszar Litwy leżący m.in. wzdłuż granicy z Polską, czyli sąsiadujący z rejonem odpowiedzialności 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Niektóre z zagrożeń mają wymiar transgraniczny, dlatego tak ważna jest wymiana doświadczeń z naszymi sąsiadami – mówi płk Sławomir Kocanowski

Jak informuje por. Łukasz Wilczewski, , KASP oraz WOT łączą podobne cele i rozwiązania. Obie formacje oparte są na zasadzie terytorialności, a ich głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych). Siły Obrony Narodowej również tworzą ochotnicy, którzy łączą służbę wojskową z pracą, dlatego ćwiczenia realizowane są głównie w wariancie sobota - niedziela. KASP, podobnie jak WOT, opiera się na małych, ale samodzielnych i mobilnych pododdziałach, których podstawową komórką są sekcje lekkiej piechoty.

Z inicjatywy WOT powstała Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej, która łączy formacje o charakterze terytorialnym z Polski oraz Danii, Estonii, Finlandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama