Przez kilka dni na wielu obiektach sportowych Łomży trwały zmagania, w których brali udział młodzi sportowcy z 7 krajów: Łotwy, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Irlandii oraz Polski.
W organizację Igrzyska włączyły się łomżyńskie placówki oświaty, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych, kluby sportowe oraz bursy. W tym roku na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży został zorganizowany bieg o dystansie 1918 m na bieżni przy Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.
Poza tym polonijni goście zmagali się w takich konkurencjach jak: lekkoatletyka, pływanie, szachy, strzelectwo, tenis stołowy, piłka nożna. Duch sportowej walki i koleżeńska życzliwość towarzyszyły zawodnikom. Zakończenie zwieńczyło honorowanie polonijnych sportowców medalami, pucharami, nagrodami rzeczowymi. Wielu z nich zaprezentowało się także we wcieleniach artystycznych śpiewaków i tancerzy.
Bardzo miło i sympatycznie spędziłem ten czas w Łomży. Dobre warunki w bursach i bardzo smaczne jedzenie. Łomżyńscy gospodarze bardzo mili i otwarci – mówi Sylwester z Litwy, tenisista stołowy, który ma nadzieję, że w następnym roku również odwiedzi Łomżę.
Z Litwy przyjechały również dziewczęta z zespołu artystycznego.
Będziemy bardzo miło wspominać wypoczynek w Łomży. Brałyśmy udział w części artystycznej i śpiewałyśmy - dodają zadowolone Agnieszka i Katarzyna z Wilna
Organizatorzy zadbali tak, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik.
- XVIII edycja Polonijnych Igrzysk była bardzo udana. Było bezpiecznie i mam nadzieję, że tak przebiegnie młodzieży droga do domów. Mnóstwo jest dobrych wrażeń jest z naszej strony i ze strony również osób, które brały udział w igrzyskach. Każda impreza przynosi nowe doświadczenia. No i w tym roku zorganizowaliśmy np. bieg upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości i 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Ten bieg zainspirował nas także do kolejnych działań na przyszłość. Jak zwykle najważniejszym osiągnięciem było jak zwykle spotkanie, przekazywania wzajemne życzliwości, polskości w jej różnych wydaniach - podsumowała Hanka Gałązka, prezes Wspólnoty Polskiej w Łomży
Polonijni sportowcy opuszczali Łomżę zadowoleni. Wielu deklaruje, że z chęcią wróci do Łomży za rok.
Komentarze