Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 16:48
Reklama

Wielki Test Wiedzy o Łomży w PWSIiP

Były pytania o przyczyny upadku Łomży w XVII wieku, herb guberni łomżyńskiej pod zaborem rosyjskim, żydowską gazetę „Lomzer Sztyme” i miejsce urodzenia Hanki Bielickiej. Wielki Test Wiedzy o Łomży zainicjowany przez Samorząd Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wygrał Piotr Sobociński (23 lata) z Łomży.
Piotr Sobociński o Łomży wie najwięcej

Autor: PWSIiP Łomża

- Zainteresowanie moim miastem pojawiło się w liceum, podczas wakacji, wtedy trafiłem na książkę księdza profesora Witolda Jemielitego „Dzieje Łomży Tysiącletniej” oraz portal historialomzy.pl – mówił zwycięzca rywalizacji, która była jednym z elementów Tygodnia Kultury Studenckiej w PWSIiP.

Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, składający się z 45 pytań test jednokrotnego wyboru rozwiązywało w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży blisko trzydzieści osób.
– Najbardziej pasjonują mnie dzieje budynków, także tych, które już nie istnieją, ale zachowały się na dawnych fotografiach. Kiedy mijam jakiś stary obiekt, zastanawiam się, nad jego historią, kiedy został zbudowany, kto w nim przebywał, jaką rolę odegrali jego mieszkańcy i bywalcy – mówił Piotr Sobociński. Przewodniczący Komitetu Naukowego konkursu, historyk profesor Krzysztof Sychowicz, ocenił poziom wiedzy uczestników jako wysoki.

– Jestem zaskoczony wynikiem punktowym pierwszej czwórki uczestników. Byli znakomicie przygotowani, poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi topografii, czyli położenia dawnych ulic i budynków. Wykazali się nie tylko encyklopedyczną wiedzą, ale także wnikliwością, poszukiwaniem informacji z różnych źródeł – mówił profesor Sychowicz. Wspomniana czwórka, to obok zwycięzcy, także Aleksander Szczepara (II miejsce), Mikołaj Franczuk (III miejsce) oraz Grażyna Jastrzębska (IV miejsce).

Nad przebiegiem historycznej rywalizacji czuwał Komitet Naukowy pod kierunkiem profesora Krzysztofa Sychowicza, w jego składzie znaleźli się także: rektor PWSIiP profesor Dariusz Surowik, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży dr Jerzy Jastrzębski, kierownik Archiwum Państwowego w Łomży Danuta Bzura, konserwator zabytków Sławomir Zgrzywa oraz przewodnicząca Samorządu Studentów PWSIiP Milena Surgiewicz.

Wielki Test Wiedzy o Łomży był jednym z elementów Tygodnia Kultury Studenckiej w PWSIiP. Żacy z „Państwówki” postanowili w ten sposób uczcić sześćsetlecie nadania Łomży praw miejskich przez mazowieckiego księcia Janusza I Starego. Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego dr Jerzy Jastrzębski stwierdził, że jubileusz to olbrzymia praca wielu środowisk, popularyzowanie wiedzy historycznej.

– Dostęp do informacji źródłowych jest coraz łatwiejszy, np. poprzez biblioteki internetowe, cyfrowe zbiory. O wielu interesujących wątkach dowiadujemy się z prasy, są przecież epizody historyczne niemające dalszych konsekwencji, które utrwalały tylko dawne gazety. Niestety nie wszystkie numery wydawnictw łomżyńskich zachowały się, a przedwojenne żydowskie tytuły ciągle czekają na przetłumaczenie – mówił dr Jerzy Jastrzębski.

Wielki Test wiedzy o Łomży wsparły, udostępniając na nagrody swoje publikacje dotyczące Łomży oraz regionu, instytucje i towarzystwa naukowe: oddział w Białymstoku Instytutu Pamięci Narodowej, Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży, Towarzystwo Kultury Języka, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Galeria „Pod Arkadami” oraz wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Wśród nagród książkowych znalazł się m.in. interesujący album fotograficzny Przemysława Karwowskiego „Gotyk Ziemi Łomżyńskiej i Mazowsza Północno-Wschodniego” z 2018 roku. Zebrane w nim zdjęcia gotyckich obiektów sakralnych są zapisem historycznych i artystycznych poszukiwań autora, w których istotną rolę odgrywają attyki, portale drzwi, mauretańskie łuki, kryształowe sklepienia, wszelakie architektoniczne detale. W tej fotograficznej narracji każda cegła, z pozoru pospolita i nieznacząca, jest śladem przeszłości: wspaniałej, okaleczonej, dopraszającej się o uwagę i ponowne odkrycie. Album jest zwieńczeniem wystawy, którą autor zaprezentował w Galerii „Pod Arkadami” w Łomży. Wśród eksponatów znalazły się na niej gotyckie cegły. Przemysław Karwowski ocala je i zbiera, często z placów budowy, jako rozproszone artefakty przeszłości, które, przetworzone artystycznie, stają się w teraźniejszości instalacją, formą rzeźbiarską oraz metafizycznym pytaniem o naszą tożsamość wśród istniejących i nieistniejących murów.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama