Przez 4 dni Łomża będzie sceną dla 14 spektakli konkursowych, które zostały wyłonione spośród 110 zgłoszeń. Wśród gości zagranicznych znajdą się teatry ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Islandii, Łotwy, Niemiec, Włoch, Iranu, Ukrainy, Czech, Rosji i Białorusi. Na scenie offowej pojawi się natomiast argentyński Teatr Mandragora Circo, Teatr KTO, Teatr Biuro Podróży oraz gospodarz festiwalu – łomżyński Teatr Lalki i Aktora.
- Ambicją Festiwalu Walizka jest prezentacja spektakli ważnych w obszarze idei i przesłania. Pragniemy zaprezentować współczesny teatr, posiadający olbrzymie możliwości kreacyjne, które są nieskończone oraz twórców tworzących świat według własnych reguł i marzeń artystycznych. Motywem przewodnim są „Przemiany”, które należy rozumieć bardzo szeroko: dotyczą przełamywania stereotypów, granic realnych i symbolicznych oraz społecznych. Tym, co pozwala pokonać te bariery, jest teatr formy pojmowany szeroko i interdyscyplinarnie – mówił podczas gali otwarcia festiwalu Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, a także Międzynarodowego Festiwalu Tearalnego Walizka.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przeglądów teatralnych organizowanych w tej części Europy, jak również jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Odbywa się co roku i skupia teatry portatywne. Wydarzenie w ciągu 31 lat wieloktronie poddawane było transformacji ideeowej, organizacyjnej czy programowej. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka jest skarbem naszej kultury, doskonale promując region w kraju i na świecie. Jest wizytówką kulturalną Podlasia.
- Słowo walizka, jak również sam przedmiot budzi w nas różne skojarzenia i emocje. To głównie radość na myśl o nadchodzącym wyjeździe lub smutek, gdy musimy już wracać, albo tęsknota za kolejną podróżą. Podobnie jest z naszym festiwalem. Najpierw niecierpliwie i z radością go oczekujemy, następnie pojawia się smutek, gdy musimy go żegnać i na samym końcu budzi się tęsknota, która trwa przez kolejny rok - tłumaczył Stefan Krajewski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu osób to, wydarzenie jest tak piękne i ma tak dużą rangę. Niezwykle cieszę się, że jest ono kojarzone nie tylko z Łomżą, ale także całym województwem podlaskim - kontynuował Stefan Krajewski.
Otwierając Festiwal Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypomniał, że czerwiec jest miesiącem kulminacyjnym obchodów 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.
- Festiwal Teatralny Walizka doskonale wpisuje się w obchody powodując, że na kilka dni staniemy się teatralną stolicą Polski. Spektakle prezentowane przez artystów z różnych zakątków świata pozwolą naszym mieszkańcom obcować z kulturą na najwyższym poziomie – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
Spośród 14 spektakli konkursowych i 6 wydarzeń w nurcie pozakonkursowym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegóły dostępne są na załączonym plakacie.
Komentarze