- Wiele osób krytykowało nasz pomysł i pytało, po co robić rower miejski, skoro tego typu rzeczy sprawdzają się w dużych miastach. Najlepszą odpowiedź na te zarzuty dali sami mieszkańcy. Prawie półtora tysiąca użytkowników i ponad sześć tysięcy wypożyczeń to są rekordowe liczby. Widać, że łomżyniacy korzystają z tych rowerów, a projekt okazał się trafiony – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślając ogromne szanse jego rozwoju w przyszłości. - To najlepszy pilotaż w Polsce. Takie wyniki jak obecnie w Łomży przeważnie osiągane są na jego zakończenie, a nie już po miesiącu działania systemu – kontynuuje Marcin Jeż z firmy BikeU, odpowiedzialnej w naszym mieście za funkcjonowanie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej.
Łączny czas wypożyczeń wyniósł 3660 godzin, a średni czas wypożyczenia roweru to 36 minut. Najpopularniejszymi stacjami okazały się Galeria Łomża (1027 wypożyczeń), Orlik przy ul. Katyńskiej (801), ul. Szmaragdowa (689), Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 9 (619) i Stary Rynek (617).
– Te dane pokazują, że trudna decyzja o przystąpieniu do projektu była jak najbardziej trafiona, gdyż największą popularnością cieszą się stacje leżące na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa – nie krył zadowolenia jej prezes Leszek Konopka.
Warto również dodać, że najwięcej wypożyczeń w ciągu jednego dnia miało miejsce 3 maja – 273 oraz w niedziele 13 i 20 maja – odpowiednio 233 i 177 wypożyczeń. Najczęściej rowery są „w ruchu” w godz. 14:00-20:00, a przede wszystkim od godz. 18:00 do 19:00.
Przedstawiciel firmy BikeU poinformował, że każda co 50 osoba zarejestrowana w systemie otrzymuje od jej operatora pakiet darmowych minut i koszulkę. Jedna z nich została nagrodzona podczas konferencji.
- Te rowery można traktować nie tylko jako wypoczynek, ale również jako miejski transport – mówił szczęśliwy użytkownik, gratulując jednocześnie władzom miasta pomysłu.
Koszulką w kolorze żółtym oraz miejskimi gadżetami, już po zakończeniu konferencji, uhonorowany został także dotychczasowy lider wypożyczeń. Robert Zakrzewski korzystał z ŁoKeRa ponad 90 razy.
W trakcie konferencji zaprezentowany został również tandem, który będzie do dyspozycji mieszkańców już od najbliższego weekendu. Władze miasta zapowiadają, że jeżeli spotka się on z zainteresowaniem użytkowników, to z operatorem będą prowadzone rozmowy o wprowadzeniu kolejnych dwuosobowych rowerów.
W naszym mieście obecnie jest 11 stacji, na których można wypożyczać rowery, a do połowy czerwca dojdą jeszcze dwie kolejne. Trzy z nich sfinansowane zostały z budżetu miasta, trzy kolejne przez miejskie spółki, a siedem pozostałych finansują prywatni przedsiębiorcy. Są to: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy (Plac Kościuszki), Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A. (Wojska Polskiego Bawełna), Galeria Łomża (Rondo Solidarności), Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa i Development Sp. j. (Szmargdowa), Centrum Handlowe 4 Plus (Dworzec Miejski CH 4 Plus), Kino Millenium, Intercars S.A. Grupa Łomża, Sonarol Sp. j. Najda oraz Carpexim Producent rolet i żaluzji (Stary Rynek), BTS Szymańscy, ARMAPAK Sp. Producent Opakowań, Bosch Service, Garage Grill & Bar, Grodzki Development Sp.j. firma realizująca projekt Veranda Park (Orlik).
Komentarze