Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:59
Reklama

PWSIiP w pierwszej dziesiątce prestiżowego rankingu

Ósme miejsce w ogólnopolskim rankingu miesięcznika „Perspektywy” zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia została porównana do 33 innych państwowych wyższych szkół zawodowych, na ich tle najlepiej wypadła w kategoriach – wielokulturowość środowiska studenckiego (II miejsce w zestawianiu) oraz nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach (III miejsce w zestawieniu).

Ogólny wskaźnik jaki osiągnęła łomżyńska uczelnia w Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2018 to 76.6. Oznacza to, że PWSIiP wypracowała 76.6 procent wyniku najwyżej ocenionej państwowej wyższej szkoły zawodowej, którą w tym roku okazała się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Na drugiej pozycji w rankingu sklasyfikowana została Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (przed 1 września 2016 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża).

„Państwówka” dobrze wypadła m.in. w kryterium „nasycenie kadry” (osiągnięta waga wskaźnika 79.4) - zostało ono zdefiniowane w rankingu jako liczba wysokokwalifikowanej kadry nauczającej na uczelni (za stopniem dr hab. lub tytułem prof.) w odniesieniu do ogólnej liczby nauczycieli akademickich uczelni. W zestawianiu dało to PWSIiP trzecią pozycję. Drugą lokatę w zestawieniu ze wskaźnikiem 66.67 przyniosła wielokulturowość środowiska studenckiego (liczona jako liczba krajów, z których pochodzi minimum 10 studentów cudzoziemców). Ocena parametryczna, czyli suma ważonych ocen parametrycznych nadanych poszczególnym jednostkom uczelni przez MNiSW (liczona tak samo jak wskaźnik potencjału naukowego Yi w algorytmie dotacji), dała uczelni czwarty wynik w zestawieniu.

Edukacyjny portal "Perspektywy" swój prestiżowy ranking przygotował już po raz 19. Jego metodologię opracowała Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz b. ministra nauki i informatyzacji.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama