Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:12
Reklama dotacje rpo

Kolejne ogólnopolskie manewry poszukiwawczo-ratownicze za nimi [VIDEO i FOTO]

Jak co roku Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji dla uczczenia obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, zorganizowało kolejną V edycję Ogólnopolskich Manewrów Poszukiwawczo-Ratowniczych Kampinos 2018 w których czynny udział wzięła Grupa Ratownicza Nadzieja.
Kolejne ogólnopolskie manewry poszukiwawczo-ratownicze za nimi [VIDEO i FOTO]

Siedemnastu członków Grupy Ratowniczej Nadzieja w tym ratowników specjalizujących się w poszukiwaniach osób zaginionych, ratowników medycznych i ratowników przez trzy dni zabezpieczało wydarzenie pod względem medycznym, szkoliło uczestników, oraz podnosiło swoje kwalifikacje.

GR Nadzieja była współorganizatorem tego wydarzenia wraz z Policją oraz Grupą Ratownictwa PCK Warszawa, Jednostką Ratownictwa Specjalistycznego S12, Grupą Poszukiwawczą OSP Jabłonna, oraz Instytutem Nauk Politycznych, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Cieszy mnie fakt, że po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w ćwiczeniach "Kampinos 2018", tym bardziej, że byliśmy ich współorganizatorem. Fakt, że nasi ratownicy mogą podnosić swoje kwalifikacje przy poszukiwaniach terenowych, czy w sztabie dowodzenia, kierując działaniami w terenie wywołuje u mnie uśmiech. Chciałbym abyśmy spotykali się tylko na takich ćwiczeniach, a zdobyta wiedza nie musiała być użyta w realnych działaniach - tłumaczy koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja rat. med. ks. Radosław Kubeł.

Jak informują przedstawiciele Komendy Głównej Policji z każdym kolejnym rokiem uczestnicy manewrów podkreślają, że widoczny jest coraz lepszy stopień przygotowania Policji oraz innych służb i grup poszukiwawczo-ratowniczych do prowadzonych działań poszukiwawczych w obszarze niezabudowanym. Sprawna koordynacja czynności, czytelny podział zadań na miejscu poszukiwań, odpowiednie przygotowanie techniczne poparte wiedzą i doświadczeniem na tym polu, z pewnością stanowią o sukcesie prowadzonych działań.

Wspólne nabywanie doświadczeń w tej dziedzinie, wymiana spostrzeżeń i prowadzone podczas spotkania dyskusje, a także bliższe relacje nawiązane między uczestnikami, to dodatkowy atut tego rodzaju inicjatyw, który w ocenie obecnych na manewrach osób, stanowi nieocenioną wartość dla przyszłych realizowanych w tym obszarze zadań.

W tym roku ćwiczenia zgromadziły 160 uczestników, reprezentujących obok Policji, wszystkie podmioty zainteresowane poszerzaniem wiedzy oraz pogłębianiem doświadczeń w dziedzinie poszukiwań osób zaginionych. Wśród nich należy wymienić jednostkę GR Nadzieja z oddziałami w Ostrołęce, Zambrowie, Białymstoku i centralą w Łomży, oraz Grupy Ratownicze Polskiego Czerwonego Krzyża: z Bydgoszczy, Olsztyna i Trójmiasta, Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, jednostki OSP w Nowym Dworze Mazowieckim, OSP RW Modlin, OSP Łódź Jędrzejów. W manewrach uczestniczyli również policjanci z Nieetatowej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z KPP w Nowym Targu i nieetatowej Grupy Poszukiwawczej z Zielonej Góry.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama