Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:14
Reklama

Rolnicy protestowali w centrum Warszawy. Dymisji ministra Krzysztofa Jurgiela domagają się także politycy

Bezpośrednim impulsem stały się... ziemniaki, ale powodów do demonstrowania zebrało się więcej. Wśród żądań jest także dymisja ministra rolnictwa, posła z województwa podlaskiego Krzysztofa Jurgiela.
Rolnicy protestowali w centrum Warszawy. Dymisji ministra Krzysztofa Jurgiela domagają się także politycy

Autor: tygodnik-rolniczy.pl

***

Niedługo po zakończeniu protestu minister Krzysztof Jurgiel przekazał Polskiej Agencji Prasowej swój komentarz.

„Część z długiej listy postulatów protestujących rolników nie leży w kompetencjach ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Z kolei część jest już zrealizowanych bądź w trakcie realizacji - napisał szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że działania zmierzające do ograniczenia skutków afrykańskiego pomoru świń są prowadzone przez niego od ponad dwóch lat. - W zasadzie udało się ograniczyć rozszerzanie się choroby. Ostatnie ogniska są wynikiem działań człowieka - powiedział.

Dodał, że ASF pozostaje problemem u dzików. - Polski Związek Łowiecki nie potrafi zredukować ilości dzików tak, jak jest to postulowane m.in. przez Ministerstwo Środowiska oraz weterynarię do poziomu 0,1 dzika na km kw. - zaznaczył, dodając, że jego zdaniem "to jest jedyna droga, aby zminimalizować ASF w Polsce oraz jego skutki".

Szef MRiRW wskazał, że przygotowane zostały ponadto propozycje zmian legislacyjnych, które dotyczą m.in. jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych, ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu, ustawy o ochronie roślin, nie przez organizmy kwarantannowe, także w kontekście postulatów zgłaszanych przez organizacje rolnicze. Minister wskazał, że przygotowywany jest m.in. projekt rozporządzenia ws. oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki. Planowane jest także zmiana rozporządzenia dot. znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, dzięki której zostanie wprowadzony wymóg przedstawiania informacji o kraju pochodzenia ziemniaków na wszystkich etapach obrotu ziemniakami.

Dodatkowo na mocy odpowiedniego rozporządzenia zostanie także wprowadzona definicja "młodych ziemniaków", ponieważ - jak tłumaczył Jurgiel - obecnie przywożone z zagranicy ziemniaki dojrzałe są opisane w punktach sprzedaży jako "ziemniaki młode". "Używanie takiej nazwy wprowadza w błąd konsumenta" - zaznaczył.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama