Wystawa przedstawia duchowe i materialne oblicze Łomży od początku XV wieku, kiedy Łomża zaczęła nabierać cech miejskich, czego potwierdzeniem było powołanie pierwszego wójta w 1400 roku, przeniesienie parafii ze Starej Łomży w roku słynnej bitwy grunwaldzkiej (1410), a w końcu – lokacji miasta na niemieckim prawie miejskim chełmińskim w 1418 roku.
- Poznawanie przeszłości Łomży rozpoczynamy jednak od czasów nam współczesnych, a tym samym podejmujemy podróż w głąb jej dziejów – tłumaczy Marta Gosk z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Na wystawie można obejrzeć starannie dobrane eksponaty, na przykładzie których została przedstawiona historia Łomży na różnych etapach rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty związane z prawno-ustrojowym funkcjonowaniem Łomży jako miasta książęcego i królewskiego, a także obiekty związane z łomżyńską katedrą. Zaprezentowane są sylwetki osób dziś nieco zapomnianych, a szczególnie zasłużonych dla rozwoju naszego miasta (wójtowie, starostowie, prezydenci, ludzie kultury, społecznicy). Osobą taką jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której tytuł został zapożyczony do ekspozycji muzeum.
- Co to znaczy być łomżyńskim? Trzeba po pierwsze kochać to miasto, ale także starać się zrozumieć jego mieszkańców. I to Rzeczniowski w trakcie swojej pracy rzeczywiści próbował zrobić. To bardzo dobrze, że w czasie tego pięknego jubileuszu przypominamy sobie tę publikację, która przez całe dziesięciolecia była elementarzem, tych którzy chcieli poznować Łomżę. Dzisiaj jest to niezwykle ważne. Mamy liczne publikacje czy dostęp do internetu. Doceńmy zatem tego przybysza i tych, którzy zadbali, o to, by ta wystawa została otwarta i przybrała taki kształt – przyznaje prof. dr hab. Adam Dobroński.
Integralną część wystawy stanowi sala „W rycerskim obozie”, przygotowana we współpracy z firmą Spes Medieval Market z Torunia. Przedstawia ona kulisy butwy pod Grunwaldem, której skutki miały wpływ także na dzieje naszego miasta.
Wystawie towarzyszy publikacja „Dawna i teraźniejsza Łomża” autorstwa Leona Rzeczniowskiego (1818 – 1887), nauczyciela historii i geografii w pięcioklasowej Szkole Powiatowej w Łomży kierowanej wówczas przez Jakuba Wagę. Książkę wydawno po raz pierwszy w 1861 roku w Warszawie. Reprint został przygotowany na podstawie egzemplarzy ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
- Chcemy, by historię Łomży zgłębiali nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także wszyscy goście, którzy zechcą odwiedzić Łomżę i poczuć tę magię przyciągania – mówi dr Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży. – Jest to wystawa, która zdarza się raz na 600 lat. Eksponaty, które tu pokazujemy nie prędko ponownie zagoszczą w naszym muzeum. Potrzebna jest bowiem swoista okazja, by zaistniały. Mamy co prawda wystawę stałą, niezmienną, jednak w tym przypadku staraliśmy się pokazać takie rzeczy, które po zakończeniu wystawy trafią z powrotem do magazynu – wyjaśnia dr Jerzy Jastrzębski, zachęcając go odwiedzenia muzeum i obejrzenia wystawy.
„Dawną i teraźniejszą Łomżę” będzie można oglądać do końca października 2018 roku.
Komentarze