Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 02:20
Reklama

Maturzyści zaskoczeni poziomem egzaminu z matematyki rozszerzonej

Znaczna część maturzystów twierdzi, że to najtrudniejszy arkusz od lat. Zadania trudne i skomplikowane, według niektórych nie do rozpracowania. A jak łomżyńskiej młodzieży poszedł egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym?
Maturzyści zaskoczeni poziomem egzaminu z matematyki rozszerzonej

- Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym okazał się bardzo trudny. Kilka zadań zostawiałam i w ogóle się za nie nie brałam. Obliczenia w zadaniach otwartych zajęły mi dużo czasu i pochłonęły wiele energii. Boje się wyników - przyznaje nieco zawiedziona Daria, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu łomżyńskiego AK w Łomży.

Uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać poza obowiązkową podstawą (językiem polskim, matematyką i językiem obcym) matematyke na poziomie rozszerzonym musieli zmierzyć się 15 zadaniami, w tym z 4 zamkniętymi i 11 otwartymi. Pojawiły się zadania z trygonometrii, funkcji kwadratowych, a także ciągów. A oto kilka z nich:

 

Zad. 2.

Równanie ||x| -2 | = |x| + 2

A. Nie ma rozwiązań.

B. Ma dokładnie jedno rozwiązanie.

C. Ma dokładnie dwa rozwiązania.

D. Ma dokładnie cztery rozwiązania.

 

Zad. 8.

Udowodnij, że dla każdej liczby całkowitej k i dla każdej liczby całkowitej m liczba k³ m – km³ jest podzielna przez 6.

 

Zad. 9.

Z liczb ośmioelemntowego zbioru Z = {1,2,3,4,5,6,7,9} tworzymy ośmiowyrazowy ciąg, którego wyrazy się nie powtarzają. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że żadne liczby parzyste nie są sąsiednimi wyrazami utworzonego ciągu. Wynik przedstaw w postaci ułamka zwykłego nieskracalnego.

 

Zad. 14.

Punkt A= (7, -1) jest wierzchołkiem trójkąta równoramiennego ABC, w którym |AC| = |BC|. Obie współrzędne wierzchołka C są liczbami ujemnymi. Okrąg wpisany w trójkąt ABC ma równanie x² + y² = 10. Oblicz współrzędne wierzchołków B i C tego trójkąta.

 

- Egzamin trudny. Pogubiłam się trochę w obliczeniach. Jak czegoś nie wiedziałam, nie kombinowałam i po prostu zostawiłam. Zadania zamknięte do przejścia. Natomiast otwarte miały bardzo wysoki poziom. Kilka udało mi się zrobić – mówi Magda, uczennica III LO - Mam nadzieję, że wyniki matury pozwolą mi dostać się na Politechnikę Białostocką – dodaje.

Większość abiturientów ma podobne odczucia. Wyniki jednak poznają dopiero w czerwcu.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama