Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:02
Reklama

O zdrowie mieszkańców dbam na wiele sposobów - mówi prezydent Mariusz Chrzanowski

Problemy ochrony zdrowia stanowią ważną treść działań podejmowanych przeze mnie i przez cały samorząd w obecnej kadencji. Choć nie ma w tej dziedzinie wydarzeń tak spektakularnych jak przecinanie wstęg na zakończenie inwestycji - mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
O zdrowie mieszkańców dbam na wiele sposobów - mówi prezydent Mariusz Chrzanowski

Jak dodaje, zdrowie jest razem z edukacją najbardziej "długoterminową inwestycją" w programie tworzenia miasta bezpiecznego, przyjaznego i wygodnego do życia dla wszystkich grup tworzących łomżyńską społeczność.

- Bliska jest mi definicja Światowej Organizacji Zdrowia, która wskazuje, że zdrowie nie jest tylko brakiem choroby czy niepełnosprawności. Zdrowie jest tam określane jako stan pełnego dobrego samopoczucia, czyli dobrostanu, fizycznego, psychicznego i społecznego - tłumaczy Mariusz Chrzanowski. - Miasto jest w bardzo małym zakresie organizatorem bezpośredniej opieki medycznej nad pacjentami, a jedynie podmiotem wspomagającym. Ale jest za to w bardzo poważnym stopniu organizatorem owego dobrostanu w wielu dziedzinach życia - dodaje.

Według prezydenta, przykładem działań władz Łomży, które w efekcie mają przynosić dobroczynne skutki zdrowotne, są przedsięwzięcia dotyczące bezpieczeństwa - od ekonomicznego przez socjalne po bardzo praktyczne np. przebudowy i doświetlanie przejść dla pieszych. To także sfera polityki adresowanej do seniorów, a z drugiej strony rozwój sportowej bazy szkolnej. To również Park Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma czy system roweru miejskiego ŁoKeR, czyli elementy promowania zdrowego stylu życia. To wreszcie różnorodne imprezy masowe przywracające dobre, sąsiedzkie relacje między mieszkańcami i dające rozrywkę.

- To perspektywiczne działania, ale nie brakuje także bezpośredniego wsparcia dla instytucji i organizacji ze sfery ochrony zdrowia. Jesteśmy partnerem przede wszystkim Szpitala Wojewódzkiego, głównie w zakresie zakupów sprzętu. Ale są także coroczne konkursy, w których przekazujemy wsparcie dla ważnych inicjatyw - tłumaczy prezydent.

W tegorocznym konkursie miasto przeznaczyło na "dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom" w dziale "ochrona zdrowia" 100 tysięcy złotych. Podział środków zaproponowała Komisja Konkursowa, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele stowarzyszeń działających w zakresie ochrony zdrowia. Wsparcie otrzymało 14 beneficjentów na 16 różnych zadań.

- Warto podkreślić, że wielu z nich otrzymuje fundusze na działania profilaktyczne w swoich dziedzinach zainteresowania, czyli na te "długoterminowe inwestycje w zdrowie", o których wspominałem - mówi Mariusz Chrzanowski. - Ale do największych adresatów pomocy należą Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" pod wezwaniem Świętego Ducha oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom "Nadzieja", a zatem podmioty bezpośrednio związane z opieką nad chorymi czy ratowaniem ludzkich istnień.

Prezydent zdaje sobie sprawę, że szczególnie drażliwy stał się od pewnego czasu problem funduszy miejskich dla Hospicjum. Przypomina, że w ostatnich trzech latach były to kwoty 24 - 25 tysięcy złotych, czyli około jednej czwartej przeznaczanych rocznie środków na "ochronę zdrowia".

- Stowarzyszeń działających na rzecz ochrony zdrowia jest w Łomży coraz więcej. Hospicjum wspierane jest w miarę możliwości finansowych miasta. Oczywiście znajdą się malkontenci i powiedzą, że to mało. Ale żeby było więcej to trzeba komuś zabrać, a wśród podmiotów są te, które pomagają niewidomym czy dzieciom autystycznym - podkreśla Mariusz Chrzanowski, który szuka również innych form pomocy dla Hospicjum. - Zaproponowałem, by połączyć duże miejskie wydarzenia, jak Koncert Gwiazd czy Piknik Rodzinny ze zbiórką pieniędzy dla tej placówki. W ten sposób w pomoc może zaangażować się każdy - tłumaczy włodarz miasta.

Zapowiada też wsparcie miasta dla ciekawych oddolnych inicjatyw związanych z ochroną zdrowia.

Lista stowarzyszeń, które otrzymały wsparcie na realizację zadań publicznych w zakresie ochrony zdrowia w 2018 roku:

Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym Organizacja Pożytku Publicznego 8.459 zł (na 2 zadania)

Caritas Diecezji Łomżyńskiej 2.000 zł

Polski Czerwony Krzyż 3.580 zł

Polski Związek Niewidomych Okręg Podlaski 6.460 zł

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Łomży 3.581 zł

Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „hospicjum pod wezwaniem Świętego Ducha” 25.000 zł

Fundacja "Czas Lokalny" 3.620 zł

Łomżyńskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera "Paradiso" 4.300 zł

Stowarzyszenie Twórczego Działania "BK Step" 4.500 zł

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja” 20.000 zł

Stowarzyszenie „Czas Rozwoju” 6.000 zł

Fundacja "Sedno" 1.500 zł

Fundacja DR OTIS 4.000 zł (na 2 zadania)

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej 7.000 zł



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama