Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:24
Reklama

Wielka rocznica nowoczesnego państwa

O wielkim akcie prawa, który miał powstrzymać upadek Polski rozkładanej wewnętrznymi konfliktami i bezwzględnie wykorzystywanej przez sąsiednie mocarstwa, a który stał się fundamentem nowoczesnego państwa, mówili na Starym Rynku w Łomży uczestnicy miejskich i powiatowych uroczystości 227. rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Wielka rocznica nowoczesnego państwa

- W cieniu nieuchronnych rozbiorów Polacy potrafili zdobyć się na radykalne, postępowe i odważne rozwiązania legislacyjne - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski  wskazywali, jak złowieszczą rolę w czasach upadku Rzeczpospolitej odegrały siły zewnętrzne.

- Trudno sobie wyobrazić, że polskie Sejmy były zwoływane i zrywane według decyzji ambasadora Rosji - powiedziała poseł Bernadeta Krynicka. - Wolność nie jest tylko przywilejem, ale przede wszystkim zadaniem - podkreślał Lech Antoni Kołakowski.

O poczucie współodpowiedzialności za losy państwa do rządzących  i rządzonych apelował wiceprzewodniczący Sejmiku województwa Jacek Piorunek.      

Współgospodarz uroczystości reprezentujący władze powiatu wicestarosta Lech Szabłowski zwrócił uwagę na zawarte w Konstytucji 3 Maja pionierskie na owe czasy zapisy o konieczności odnawiania reguł ustrojowych kraju co 25 lat i głęboko republikańskie refleksje o sprawnym  rządzie.

- Na wskroś nowoczesne były także sformułowania o ograniczaniu indywidualizmu i emocjonalności w kierowaniu sprawami państwa - powiedział.

Słowa listów od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego przekazali uczestnikom uroczystości Piotr Modzelewski i Krzysztof Niewiadomski.

Trzeciomajowe uroczystości w Łomży przebiegły według utrwalonej od lat tradycji, czyli rozpoczęły się na placu Papieża Jana Pawła II złożeniem kwiatów w miejscach pamięci. Potem z udziałem m. in. Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Waldemara Borusiewcza i licznych pocztów sztandarowych w Katedrze odprawiona została msza w intencji Ojczyzny. Celebrujący ją ksiądz Jan Krupka nie nawiązywał w homilii do święta państwowego, a do obchodzonego tego dnia święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Finałową częścią święta odbywającego się w prawdziwie letnim upale były przemówienia na Starym Rynku oraz przysięga 12 nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 z Łomży i Makowa Mazowieckiego.                   



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama