Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:47
Reklama dotacje rpo

Wsparcie w aktywnym starcie. Czyli wiedza, edukacja, rozwój [VIDEO]

Główny atut przedsięwzięcia, które firmuje Łomżyńska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy w Kolnie, Łomży i Zambrowie, spełnia najbardziej doskonałe założenie dramaturgii wymyślone jeszcze przez starożytnych pisarzy greckich, czyli jedność czasu, miejsca i akcji.
Wsparcie w aktywnym starcie. Czyli wiedza, edukacja, rozwój [VIDEO]

W tym przypadku, chodzi o to, że w okresie kilku godzin w siedzibie Szkół Katolickich w Łomży zgromadzili się ludzie skupieni wokół tego samego problemu: jak poradzić sobie, a jeszcze lepiej - osiągnąć sukces na rynku pracy.

- Targi Pracy, czyli doprowadzenie do spotkania w jednym miejscu pracodawców z osobami poszukującymi zatrudnienia oraz instytucjami rynku pracy, w szczególności reprezentowanymi przez Powiatowe Urzędy Pracy oraz NOT Łomża, umożliwia uczestnikom zapoznanie się z propozycjami aktywizacji bezrobotnych na podstawie, których będą realizowane w przyszłości kursy i szkolenia zawodowe zaspakajające konkretne potrzeby pracodawców oraz wzmacniające pozycję osób pozostających bez zatrudnienia na rynku pracy – wyjaśnia ideę przedsięwzięcia Piotr Grabani, dyrektor biura NOT w Łomży.

Kierowana przez niego instytucja to doświadczony i kompetentny organizator i realizator zadań z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

- Przed uruchomieniem projektu zawsze przeprowadzamy dogłębną analizę rynku pracy, rozmawiamy z przedsiębiorcami. System kształcenia, który realizujemy cechuje się bardzo szybkim tempem przygotowania osób bezrobotnych do wejścia na rynek pracy. W ciągu kilku tygodni, miesięcy jesteśmy w stanie przygotować osoby, przeprowadzając specjalistyczne kursy, kończące się egzaminem państwowym do praktycznego wykonywania zawodu – mówi Piotr Grabani.

 

Cechą charakterystyczną propozycji realizowanych przez Łomżyńską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT i Urzędy Pracy w Łomży, Kolnie i Zambrowie jest konkret i skuteczność.

- Z naszego doświadczenia wynika, że bardziej efektywne od zbiorowych są szkolenia indywidualne. Już od pewnego czasu obserwujemy spadek bezrobocia na naszym lokalnym rynku pracy. Zmienia się on z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Przedsiębiorcom coraz trudniej jest pozyskać wykwalifikowanego pracownika. Dlatego obserwujemy wzrost zatrudnienia obcokrajowców – mówi Mieczysław Bieniek, dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy w Łomży

Specyficzną cechą Targów są także bardzo konkretnie zdefiniowane cele. W poprzedniej edycji było to np: przygotowanie na rynek pracy 52 osób (20 kobiet i 32 mężczyzn), przede wszystkim biernych zawodowo, ale także z grupy młodszych. Efekt miał być osiągnięty jeżeli 31 spośród nich uzyska zatrudnienie. Organizatorzy zaplanowali dla uczestników szkolenia, które dadzą im prawo prowadzenia samochodów ciężarowych, koparko – ładowarek, umiejętności prowadzenia spraw kadrowych i płacowych w firmach, księgowości, opieki nad małymi dziećmi (do lat 3), sprzedawców i specjalistów obróbki metali. Udało się z nawiązką – pracę znalazły 42 osoby.  

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama