Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży funkcjonuje od 1992 r. Jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, którego podmiotem tworzącym jest Województwo Podlaskie. Celem Ośrodka jest udzielanie świadczeń zdrowotnych dla osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz członków ich rodzin.
W latach 1992-2017 w poradniach zostało zarejestrowanych około 23 tys. osób, w oddziałach stacjonarnym i dziennym w latach 1995-2017 leczyło się ok. 5,5 tys. pacjentów.
Jak podkreśla dyrektor WOPiTU warunki lokalowe i powierzchniowe w obecnej siedzibie WOPiTU, przy ul. Rybaki 3 w Łomży ograniczają jego dalszy rozwój. Dlatego podjęta została decyzja o rozpoczęciu inwestycji polegającej na modernizacji, przebudowie oraz zagospodarowaniu budynku i terenu po oddziałach zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To pozwoliłoby nie tylko na kontynuowanie prowadzonej działalności ale również wprowadzenie nowych zakresów świadczeń.
Na realizację inwestycji Dyrektor WOPiTU planuje pozyskać środki finansowe UE lub budżetu państwa.
W skład Ośrodka wchodzą : Całodobowy Oddział Leczenia Uzależnień, Dzienny Oddział Terapii Uzależnień , Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, i działająca od 2005 r. Poradnia Leczenia Uzależnień w Zambrowie.
W ostatnich latach w związku z rozszerzeniem zakresu udzielanych świadczeń o uzależnienia behawioralne, WOPiTU posiada również ofertę terapeutyczną dla tej grupy pacjentów i ich bliskich.
Do zadań Ośrodka oprócz świadczeń leczniczych należą również działania profilaktyczne i socjoterapeutyczne. Tego typu działania prowadzone są wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W Ośrodku organizowane są również obozy socjoterapeutyczne dedykowane dzieciom z rodzin borykających się z problemem uzależnienia. Aktualnie w ramach proponowanej oferty terapeutycznej Ośrodek chce swoim oddziaływaniem objąć cały system rodzinny leczących się pacjentów.
Najnowsza propozycja pomocy to terapia małżeńska i terapia pary. Jako forma wsparcia metod terapeutycznych wykorzystywana jest metoda biofeedbecku, polegająca na tym, że specjalne urządzenie bada stan organizmu i dostarcza osobie poddanej terapii informację zwrotną na ten temat.
wrotapodlasia.pl
Komentarze