Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:09
Reklama dotacje rpo

O profilaktyce chorób psychicznych w PWSIiP

Odżywiajmy się zdrowo, nie jedzmy żywności GMO i tej mocno przetworzonej, unikajmy antybiotyków – przekonywał podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w PWSIiP w Łomży „Profilaktyka chorób psychicznych” dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz z Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
O profilaktyce chorób psychicznych w PWSIiP

Autor: Jacek Bochenko, PWSIiP

Pierwszym myślicielem w Europie, który powiązał nastrój z czynnościami biologicznymi organizmu był Kartezjusz, jeden z  największych filozofów XVII w., który opisywał interakcje duszy i materii (tzw. dualizm kartezjański). Od tego czasu psychiatrzy dokonali wielu rewolucyjnych odkryć, np. podzielili ludzi z zaburzeniami psychicznymi na: psychopatów (potrafią oszukać wariograf, a ich choroba jest uwarunkowana genetycznie), socjopatów (chorobę wywołuje środowisko, w którym żyją), wreszcie charakteropatów, którzy są jak Phineas P. Gage (żył w latach 1823-1860), amerykański kierownik budowy kolei, którego mózg przedziurawił, niszcząc płat czołowy, metalowy pręt. Z pracowitego i rzetelnego człowieka, stał się osobą wulgarną i nieprzewidywalną…

O tym jak zróżnicowane są przyczyny chorób psychicznych opowiadali naukowcy z Białorusi oraz Polski: z Białegostoku, Łomży, Mińska, Witebska. Mówili o alkoholizmie, ryzykownych zachowaniach seksualnych młodzieży, profilaktyce uzależnień, lekooporności, stygmatyzacji osób chorych, stresie i diecie.
- Mówiąc o określonych problemach posługujemy się normami, ale one są względne. Przyjmujemy, że kobieta, która wypija jedno piwo dziennie pije w sposób ryzykowny, ale jej partner przy takiej konsumpcji pije umiarkowanie. Ale co, gdy on waży 50 kilogramów, a ona 150? Przecież wiadomo, że objętość dystrybucji tej kobiety jest o wiele większa… - żartował dr hab. Napoleon Waszkiewicz. A na poważnie opowiedział o eksperymentalnych terapiach, np. autyzmu. 2,5 tysiąca jaj włosogłówki podawanych autystycznym dzieciom co dwa tygodnie, zmienia ich immunologię, niwelując sztywność i izolację.
- Nie mamy jednak możliwości, aby pójść do apteki i poprosić o 2,5 tysiąca jaj tego nicienia - mówił dr hab. Napoleon Waszkiewicz.

Konferencja „Profilaktyka chorób psychicznych” została zorganizowana przez Klinikę Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Podlaski Oddział Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Towarzyszyła jej sesja plakatowa, a jeden z najlepszych plakatów naukowych „Jakość życia pacjentów ze schizofrenią” przygotowały studentki pielęgniarstwa PWSIiP: Milena Surgiewicz, Magdalena Zalewska i Joanna Grabiec. – Przeprowadziłyśmy wywiady z setką osób chorych psychicznie, ich znalezienie nie jest trudne, bo połowa naszego społeczeństwa ma jakąś chorobę psychiczną – mówiła Joanna Grabiec, a  Magdalena Zalewska dodawała. – Jakość życia tych ludzi jest niestety niska, często żyją w poczuciu olbrzymiej presji i lęku, bo wiedzą, że są chorzy np. na schizofrenię i boją się nawrotów choroby, ludzkich opinii, ocen…

Studentki przygotowały także plakat naukowy dotyczący zaburzeń nastroju.  Przeprowadziły badania ankietowe wśród setki zupełnie przypadkowo wybranych studentów swojej macierzystej uczelni. – Jesteśmy zszokowane wynikami, aż 7.5 proc. naszych kolegów i koleżanek uważa, że wygląda odpychająco, tyle samo nie wierzy w możliwość poprawy swojego losu. To bardzo przygnębiające wyniki, trudno nam to zrozumieć – komentowały młode dziewczyny.  




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama