Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:39
Reklama

Kopiejki Katarzyny i biżuteria naszych praprzodków

Kradzione nie tuczy, ale przemycane czasami tak. Na szczęście, często tuczy kulturę. Krajowa Administracja Skarbowa przekazała przechwycone na granicy zabytki przeszłości Muzeum Podlaskiemu.
Kopiejki Katarzyny i biżuteria naszych praprzodków

Autor: KAS Białystok

KAS wzbogaciła zbiory placówki o osiemnastowieczne, rosyjskie monety oraz biżuterię z epoki brązu i żelaza, przechwycone w 2017 roku na podlaskich przejściach granicznych podczas prób ich przemytu do Polski. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, oficjalnie przekazał je dyrektorowi Andrzejowi Lechowskiemu z Muzeum Podlaskiemu podczas specjalnej uroczystości.

Przemyt 680 monet o nominale 5 kopiejek z wizerunkiem Katarzyny Wielkiej, udaremnili w maju ubiegłego roku funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach. Numizmatyczny skarb ukryty był w nadkolach i podwójnej podłodze bagażnika samochodu osobowego kierowanego przez obywatela Białorusi.

Natomiast przemyt 40 szt. biżuterii pochodzącej z epoki brązu i żelaza, wykryty został w Bobrownikach. Archeologiczne artefakty owinięte były w woreczki foliowe i zatopione w zbiorniku paliwa volkswagena prowadzonego przez 62-letnią Białorusinkę.

Dzięki pracy i staraniom Służby Celno - Skarbowej sąd zdecydował o przepadku tych przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa oraz o ich przekazaniu właśnie do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Po renowacji i konserwacji oraz po przeprowadzeniu szczegółowych ekspertyz, numizmatyczne oraz archeologiczne skarby, będzie można obejrzeć na ekspozycji.

Od 2017 roku funkcjonariusze KAS udaremnili na podlaskich przejściach granicznych pięć prób przemytu dóbr kultury. Oprócz przekazanych w ubiegłym roku do Muzeum Podlaskiego pięciu czekanów bojowych, a także monet i biżuterii, które od dziś wzbogacą ekspozycję białostockiego muzeum, Służba Celno-Skarbowa przechwyciła także 2 zabytkowe ikony (styczeń 2018 – Połowce) oraz grot średniowiecznej włóczni (marzec 2018 – Bobrowniki).



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama