Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:43
Reklama

Chcieli rozprawkę, dostali charakterystykę

Pierwszy dzień egzaminów nieszczególnie zadowolił łomżyńskich gimnazjalistów. Na sprawdzianie z języka polskiego znaczna część liczyła na rozprawkę. Do napisania mieli jednak charakterystykę.
Chcieli rozprawkę, dostali charakterystykę

Równo o 9:00 uczniowie trzecich klas gimnazjalnych przystąpili do testu z historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Część humanistyczna nie była trudna. Pytania z wiedzy o społeczeństwie i historii nie były podchwytliwe i bez problemu sobie z nimi poradziłam - zdradza Ania, uczennica Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży.

Po godzinnej przerwie młodzież przystąpiła do egzaminu z języka polskiego. W ciągu 90 minut uczniowie odpowiadali zarówno na pytania zamknięte, jak i otwarte. W teście pojawił się m.in. tekst o godności człowieka, fragment opowiadania „Tygrys i róża”. Gimnazjaliści musieli odpowiedzieć m.in. na pytania: Czy godność i prawość to to samo, czy człowiek pokazany w tekście wyznaje zasady oportunistów. Czy filozof rzymski rozważał o naturze ludzkiej? Czy brodacz interesował się filozofią? Jakie uczucia okazuje dziewczyna w tekście? Jakie spostrzeżenia na temat dziewczyny miał brodacz?

Na egzaminie pojawił się także wiersz Jonasza Kofty „Wyspa”. Smutek i rozczarowanie u łomżyńskich gimnazjalistów, choć pewnie nie tylko, sprawiło pojawienie się na egzaminie charakterystyki. Młodzież musiała zmierzyć się z charakterystyką bohatera, który słuchał się swoich wartości i dokonał przez nie życiowego wyboru.

- Egzamin z języka polskiego nie był trudny. Spodziewałem się rozprawki, a była charakterystyka. Zdecydowałem się na charakterystykę Zośki z „Kamieni na szaniec”. Myślę, że sobie dobrze poradziłem - mówi Maciek, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży.

Po testach humanistycznych gimnazjaliści, 19 kwietnia (czwartek) zmierza się z biologią, chemią, fizyką, geografią i matematyką, zaś 20 kwietnia (piątek), językiem obcym (poziom podstawowy i poziom rozszerzony).

- W części humanistycznej poszło mi dobrze. Boję się jutrzejszego dnia, bo nie jestem orłem z matematyki i przyrody – wyjaśnia pełen obaw, drążcym głosem Daniel, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży.

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, w 231 szkołach województwa podlaskiego możliwość zdawania ma 10 795 uczniów. W Łomży jest to grupa 565 dziewcząt i chłopców w 9 placówkach. Chyba po raz pierwszy Łomża ustępuje tu dynamiczniej rosnącym Suwałkom z 11 gimnazjami i 752 uczniami. W Białymstoku jest to aż 45 szkół i 2710 zdających.

Powiaty tworzące Ziemię Łomżyńską mają dosyć podobne do siebie statystyki: Grajewo - 9 szkół i 449 uczniów, Kolno - 8 i 404, łomżyński - 9 i 498, Wysokie Mazowieckie - 13 i 571 oraz Zambrów - 7 i 428.

Wybór języków obcych na egzamin potwierdził, że wśród młodzieży bezapelacyjnie króluje angielski - 8775 zdających, w tym aż 8562 na poziomie rozszerzonym. Drugi w kolejności zainteresowania jest rosyjski - 1182, ale tylko dla 232 uczniów rozszerzony, a trzeci niemiecki - 778 i zaledwie 17 chce się sprawdzić w wersji bardziej zaawansowanej.

Ogłoszenie wyników Centralna Komisja Egzaminacyjna i jej Okręgowe placówki planuje na 15 czerwca.

Gimnazja powoli odchodzą w przeszłość. Ucząca się w nich młodzież przedostatni raz walczy o jak najlepsze wyniki końcowego egzaminu, które będą przepustką do wymarzonych szkół średnich.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama