Jak podkreśla portal Wrota Podlasia, konkurs na „Tradycyjny Stół Wielkanocny” jest drugim, obok podobnego na Boże Narodzenie, wydarzeniem organizowanym przez Department Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Oba służą wykorzystaniu potencjału licznych kół i stowarzyszeń lokalnych, odkrywaniu skarbów, jakie kryją się w kulinarnych zapiskach gospodyń domowych i czekają na możliwość zaprezentowania w większym gronie, nie tylko rodzinnym.
Uczestnicy mieli za zadanie przygotować potrawy tradycyjnie szykowane na stół wielkanocny, wywodzące się z miejscowych tradycji kulinarnych i oparte na lokalnych produktach. Jurorzy oceniali smak, wygląd potraw, estetykę stołu, ale przede wszystkim powiązanie tych elementów z historią, tradycją i zwyczajami regionu.
Jak przyznają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, nawet pomysłodawcy i organizatorzy konkursu nie spodziewali się, że będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem, a co bardziej istotne - że osiągnie tak znakomity poziom. Na wielkanocną odsłonę "Tradycyjnego Stołu", której gościny udzielił Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie, zgłosiło się aż dwadzieścia zespołów, z których każdy przygotował stół pełen wielkanocnych przysmaków. Wszyscy nie tylko trójka z podium otrzymała pamiątkowe upominki.
"Dobrze, że autobusem przyjechaliśmy, mamy czym zawieźć te wszystkie nagrody – cieszyły się przejęte panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrym Lesie. To właśnie one i przygotowany przez nie stół wielkanocny, okazały się bezkonkurencyjne i pokonały 19 innych drużyn gospodyń z całego województwa podlaskiego. A nagród, dzięki licznym sponsorom, było mnóstwo. I wszystkie zasłużone, bo i przysmaki wielkanocne przepyszne i zasługiwały na wszelkie możliwe wyróżnienia" - relacjonują Wrota Podlasia.
Drugie miejsce w konkursie przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich „Boróweczki” ze Srebrnego Borku, a trzecie zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z miejscowości Paproć Duża. Wyróżnienia przyznano cztery i otrzymały je: Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrożnym, Matki Polki Turoślanki, Koło Gospodyń Wiejskich z Sielca, gm. Boćki i Koło Gospodyń Wiejskich w Łętownicy.
- Chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom, podziękować, że zaprezentowaliście nam swoje tradycyjne, wielkanocne dania, które często od wielu lat były w waszych domach przygotowywane przez babcie, mamy – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. - Mam nadzieję, że w przyszłości tę tradycję przekażecie kolejnym pokoleniom. Bo to ważne, żebyśmy my wszyscy starali się promować to, co jest naszą tradycją, co jest naszym największym dobrem i na czym w przyszłości będzie można zarobić. Wierzę, że dzięki takim konkursom będziemy potrafili się zorganizować i wspólnie to zrealizować. My, jako samorządowcy chcemy was w tych planach wspierać.
Gmina Szumowo wystąpiła wyjątkowo okazale, i jako gospodarz imprezy, ale także w rywalizacji, do której zgłosiło się kilka miejscowości.
- Bardzo się cieszę, że Urząd Marszałkowski przyjął nasze zaproszenie i tak uroczysty konkurs może odbywać się na terenie naszej gminy – mówił wójt Szumowa Jarosław Cukierman. - Mam nadzieję, że stanie się to tradycją i takie świąteczne konkursy będziemy organizować cyklicznie.
Komentarze