Dobiega końca pilotaż nowego systemu doskonalenia nauczycieli, wdrażanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie (ORE), którego głównym założeniem jest poprawa jakości systemu doskonalenia nauczycieli, spójnego z rozwojem szkół i dostosowanie działań w obszarze wspomagania do rzeczywistych potrzeb szkół.
Nowy system doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół opiera się na założeniu, że wspomaganie jest procesem, na który składa się diagnoza potrzeb, realizacja zaplanowanych form doskonalenia, pomoc we wdrażaniu zmian do szkolnej/przedszkolnej praktyki i przygotowanie sprawozdania z podjętych działań. Wspomaganie jako proces odchodzi od pojedynczych, samodzielnych form doskonalenia. Oznacza to, iż wspomaganie powinno być adresowane do szkoły, nie zaś wyłącznie do poszczególnych osób lub grup, takich jak dyrektor czy nauczyciele oraz powinno wynikać z analizy indywidualnej sytuacji szkoły i odpowiadać na jej specyficzne potrzeby. System zakłada także lepsze wykorzystanie potencjału różnych placówek oświatowych , takich jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne, biblioteki pedagogiczne czy ośrodki doskonalenia nauczycieli , właściwych dla realizacji działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, informacji pedagogicznej i doskonalenia nauczycieli do zapewnienia kompleksowego wsparcia szkół.
Powiat Łomżyński finalizuje Projekt Przygotowanie i pilotażowe wdrożenie programu kompleksowego wspomagania szkół i przedszkoli z powiatu łomżyńskiego podporządkowanego ich potrzebom” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół) , realizowany od 2013 roku w partnerstwie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży . Pilotażem zostały objęte 43 szkoły ( 31 podstawowych, 9 gimnazjalnych i 3 ponadgimnazjalne ) 2 przedszkola z powiatu łomżyńskiego oraz 702 pedagogów w nich zatrudnionych, w tym dyrektorów.
Wychodząc z założeń nowego systemu wspomagania , uwzględniającego szkoły/przedszkola jako organizacje, na które składają się wszystkie grupy szkolnej społeczności: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, rodzice , działania realizowane w projekcie obejmowały:
- Pomoc w diagnozowaniu obszarów problemowych w poszczególnych placówkach , w tym powołanie szkolnych organizatorów rozwoju edukacji (SORE) – każdą placówką opiekował się przydzielony jej SORE, który wspierał radę pedagogiczną m.in. w pogłębieniu diagnozy potrzeb, opracowaniu i realizacji rocznych planów wspomagania, efektem było opracowanie i realizacja 90 rocznych planów
wspomagania stosownie do zdiagnozowanych problemów, odpowiadających na rozpoznane w nich potrzeby i zbudowanych na podstawie jednej rocznie wybranej z 24 ofert doskonalenia, opracowanych w projekcie systemowym ORE „System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół”.
- Przeprowadzenie procesu doskonalenia w oparciu o wybrane przez poszczególne szkoły / przedszkola oferty doskonalenia nauczycieli związane ze zdiagnozowanym obszarem - wśród najczęściej wybieranych przez placówki obszarów doskonalenia znalazły się: Ocenianie kształtujące, Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, Wspieranie pracy wychowawców klas- bezpieczna szkoła, Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki, Nauczyciel 45+, Wykorzystanie TIK na zajęciach edukacyjnych – bezpieczny Internet, Postawy uczniowskie-jak je kształtować?, Jak pomóc uczniowi osiągnąć sukces edukacyjny. Zrealizowano 1440 godz. szkoleń i 2790 godz. konsultacji z SORE i specjalistami jako elementów rocznych planów wspomagania.
- Powołanie i prowadzenie lokalnych sieci współpracy i samokształcenia w celu zapewnienia wspólnego rozwiązywania problemów i wymiany doświadczeń między nauczycielami z różnych placówek – zorganizowano 8 zespołów ( zespół to 20–25 nauczycieli z różnych szkół i przedszkoli), którzy w zorganizowany sposób współpracowali ze sobą. Członkowie sieci poza realizacją szkoleń i konsultacji pracowali na platformie internetowej udostępnionej przez ORE (forum wymiany doświadczeń, materiały samokształceniowe, forum dyskusyjne). Pracami sieci kierowali powołani koordynatorzy sieci. W ramach projektu utworzono 5 sieci współpracy: Rola dyrektora w promocji i budowaniu wizerunku , Praca z uczniem młodszym , Praca z uczniem zdolnym na zajęciach koła naukowego , Praca z nowoczesnymi technologiami TIK – bezpieczny Internet , Jak rozwijać twórcze myślenie uczniów? W ramach sieci współpracy i samokształcenia zrealizowano 256 godz. szkoleń i konsultacji ze specjalistami .
Ponadto w trakcie realizacji projektu wypracowano, m.in.: plany pracy sieci, scenariusze lekcji, scenariusze spotkań z rodzicami, zrealizowano spotkania z rodzicami, zamieszczono materiały na platformie.
Działania realizowane w projekcie były wspierane przez instytucje takie jak Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Łomży, Biblioteka Pedagogiczna w Łomży oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Komentarze