Jak informuje Łukasz Czech z Ratusza, firma MK-BUD z Białegostoku złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na „Przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury wraz z jej wyposażeniem”. Opiewa ona na kwotę 12.850.000 zł.
W przetargu udział wzięło 5 podmiotów: 3 z Białegostoku i 2 z Łomży. Maksymalną punktację (m. in. za cenę, okres gwarancji, termin wykonania) uzyskała tylko firma MK-BUD.
Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to niebawem zostanie podpisana umowa z wykonawcą i pod koniec kwietnia będą mogły rozpocząć się prace, które potrwają do końca sierpnia 2019 roku.
Wiadomo zatem, że inwestycja będzie rozłożona na dwa lata. Miasto rezerwowało na nią 10 milionów złotych (na etap budowlany, z wyposażaniem będzie to 4 – 5 milionów więcej). Nie jest natomiast jasne, czy dodatkowe fundusze muszą się znaleźć już w tegorocznym budżecie, czy można będzie je zaplanować także na przyszły rok.
- Jestem przekonany, że wreszcie uda nam się zmienić wygląd i funkcjonalność tego obiektu, co przyczyni się do ożywienia tej części miasta – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Na realizację przedsięwzięcia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w wysokości prawie 10 milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Hala Targowa na Starym Rynku to obiekt z lat 30. ubiegłego wieku. Nie jest jest wpisana do rejestru zabytków. Podlega jednak specjalnej pieczy jako budowla w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Zatem po przekształceniu w Halę Kultury zachowa swój kształt zewnętrzny łącznie z detalami architektonicznymi oraz innymi elementami decydującymi o unikalności obiektu.
Wewnątrz jednak zmieni się wszystko. Jak informuje Łukasz Czech, w podziemiu planuje się przeznaczenie pomieszczeń na salę wielofunkcyjną do podejmowania działań z różnych dziedzin artystycznych i estradowych, toalety, szatnie, magazyny oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze utworzona zostanie sala wielofunkcyjna z zapleczem, klubokawiarnia, punkt informacji turystycznej, toaleta publiczna i szatnie. W przeszklonych jatkach wokół hali powstanie galeria prezentująca sztukę młodych. Na piętrze mają zostać zlokalizowane sale spotkań z przestrzenią wystawienniczą, hol wystawienniczy z komunikacją, a także antresole.
Przebudowa Hali oznacza także spore zmiany w organizacji życia na Starym Rynku. Przede wszystkim ograniczona będzie liczba miejsc parkingowych w pobliżu budynku. Otoczy go wysokie ogrodzenie ze względu na planowane na Starówce uroczystości wiążące się z jubileuszem 600-lecia praw miejskich Łomży.
Komentarze