- Jeszcze przed wyborami było wiadomo, że w Polsce potrzebny jest program, który z jednej strony będzie promował demografię, będzie pokazywał, że państwo chce docenić i wspierać rodziny, które decydują się na to, by mieć dzieci, a z drugiej strony będzie dla rodzin w trudnych sytuacjach realną pomocą. Zastanawialiśmy się jak to zrobić – mówiła o programie 500 + wicepremier Beata Szydło dodając, że w ten sposób wiele polskich rodzin uzyskało realne wsparcie, co przełożyło się na walkę z ubóstwem, szczególnie wśród dzieci. - To dzięki rodzinie potrafiliśmy przekazać patriotyzm, walczyć o niepodległość, potrafiliśmy przeżyć trudne momenty. Rodzina cały czas była tym najważniejszym czynnikiem pokazującym, że jest Polska, że warto dla niej żyć. To w rodzinie rodzą się największe i najwspanialsze wartości – kontynuowała.
W Łomży ze świadczeń „500+” korzystają 4100 rodzin.
- Uważam, że polityka prorodzinna powinna być jednym z priorytetów każdego samorządu. Od początku swojej prezydentury staram się ją realizować w jak najszerszym zakresie – wyjaśnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który był on inicjatorem wprowadzenia Łomżyńskiej Karty Dużej Rodziny, a także wprowadził samorządowe becikowe, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przyznawane na każde nowo narodzone dziecko. Do tego dochodzi jeszcze wyprawka miejska – od tego roku z kocykiem z logo 600-lcia Miasta Łomża i jubileuszową monetą.
Nowością jest ponadto karta rodzinna z pakietem sześciuset minut do wykorzystania w Parku Wodnym lub pływalni miejskiej przy ul. Niemcewicza. To także poczynione w ostatnich latach ogromne nakłady inwestycyjne w poprawę łomżyńskich szkół i przedszkoli.
Mariusz Chrzanowski zamienił też kilka słów z byłą szefową polskiego rządu, która przewodniczy Komitetowi Społecznemu Rady Ministrów.
- Pani Premier pamięta o naszym mieście i przekazuje pozdrowienia wszystkim mieszkańcom. Szczególnie miło wspomina ostatnią wizytę w 2016 roku, kiedy zaprezentowała u nas skierowanie do realizacji łomżyńskiego odcinka "Via Baltica". Bardzo się cieszyła, że budowa drogi S61 nabiera coraz większego tempa – mówi włodarz miasta, który korzystając z okazji zaprosił wicepremier Beatę Szydło na główne obchody jubileuszu 600-lecia Miasta Łomża.
Narodowy Kongres Rodziny odbył się już po raz piąty z okazji obchodzonego 24 marca Narodowego Dnia Życia.
- Chcę przypomnieć, że dziś jest święto, które ma być dniem naszej refleksji nad wartościami życia i rodziny. W roku, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości chciałbym, żeby tę refleksję podjąć w kontekście, że to dzięki polskim rodzinom udało się niepodległość odzyskać i utrzymać mimo niesprzyjających okoliczności – powiedział prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia, Jacek Sapa.
Swoje wystąpienia mieli także m.in. wiceminister Jarosław Sellin i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Bartosz Marczuk.
Komentarze