Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:37
Reklama

A w przyszłości będę... Czyli Giełda pomysłów na życie w III LO [FOTO]

Podoficer marynarki wojennej, informatyk, pielęgniarka a może prawniczka? Kim być w przyszłości? Jaki wybrać pomysł na życie? Decyzja niełatwa, kiedy dopiero wkracza się w świat dorosłości. Dlatego tak ważne są drogowskazy, rozmowy i możliwość kontaktu z ludźmi, którzy mogą przekazać wiedzę i posłużyć radą. Doskonale wie o tym III Liceum Ogólnokształcące w Łomży, które już po raz 18 zorganizowało „Giełdę pomysłów na życie”.
A w przyszłości będę... Czyli Giełda pomysłów na życie w III LO [FOTO]

- W murach naszej szkoły gościliśmy młodzież z całej Łomży. Byli u nas także uczniowie z Pisza oraz Zambrowa. Bardzo się cieszę, że udało się zachęcić do przyjazdu tak liczną grupę uczniów. Mam nadzieję, że spośród zgromadzonych ofert młodzież znajdzie pomysł dla siebie. Na pewno znacznie łatwiej jest przejść od stoiska do stoiska, niż jeździć po Polsce i odwiedzać każdą uczelnię wyższą – mówi Sławomira Głasek, pedagog III LO w Łomży, organizator „Giełdy Pomysłów na życie”.

W III Liceum Ogólnokształcącym zaprezentowały się 34 uczelnie wyższe z całej Polski. Znalazły się wśród nich m. in.: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, a także Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ich studenci i wykładowcy chętnie odpowiadali na pytania ciekawych maturzystów.

Jak opowiada Jakub, student II roku Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, taką drogę w życiu wybrał, gdyż od zawsze był związany z wodą. Już jako nastolatek pływał po morzu. Od dawna ciekawiły go także służby mundurowe. Dlatego postanowił to połączyć.

- Myślę, że to dobry pomysł na życie. Cieszę się z kierunku, który wybrałem, choć przyznam, że na początku nie było łatwo. Jesteśmy skoszarowani, mamy swoje obowiązki, do których ciężko było się przyzwyczaić. Jednak teraz wiem, że była to właściwa decyzja – tłumaczy Jakub.

Z kolei Aleksandra, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zdecydowała się na bycie w przyszłości kosmetologiem. - Myślę, że bardzo dużą zaletą naszej uczelni jest wysoko wykwalifikowana kadra naukowa, a także bardzo dobrze wyposażone sale dydaktyczne, których nawet zazdroszczą nam wykładowcy przyjeżdżający do nas z całej Polski. Ponadto już od wejścia czuje się przyjazną atmosferę. Każdy nastawiony jest na wzajemną pomoc i zrozumienie – przyznaje Aleksandra.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oferuje studentom 14 "pomysłów na życie". Jest to: pielęgniarstwo, kosmetologia, dietetyka, fizjoterapia, wychowanie fizyczne, zarządzanie, filologia angielska, praca socjalna, pedagogika, informatyka, automatyka i robotyka, technologia żywności i żywienia człowieka, od ubiegłego roku akademickiego także prawo, zaś od przyszłego - pedagogikę. Dlatego odnalezienie własnej drogi i pomysłu na życie niekoniecznie musi wiązać się z wyjazdem na studia do innego miasta, gdyż ciekawy zawód można zdobyć także w Łomży.

Nie każdy jednak już na etapie liceum czy technikum jasno i wyraźnie wie, co chce robić w życiu. Dlatego tak ważne jest wsparcie i pomoc w odkrywaniu własnego potencjału. Podczas „Giełdy pomysłów na życie” III Liceum Ogólnokształcące w Łomży zaprosiło także 4 instytucje okołozawodowe, które udzielały porad maturzystom w wyborze kierunku kształcenia w zależności od ich predyspozycji zawodowych. Ponadto szkoła zorganizowała kilkanaście wykładów z bogactwem tematów: od studiów w Anglii przez projektowanie pojazdów wyścigowych biorących udział w międzynarodowych zawodach Formuła Student po podstawy prawa cywilnego i motywację błyskawiczną.

- Doradcy zawodowi przyjechali do naszej szkoły z wieloma narzędziami analiz i zachęt. Mają różnorodne testy i kwestionariusze predyspozycji zawodowych. Rozmowa z takim doradcą może wskazać w jakim kierunku zmierzają zainteresowania zawodowe młodego człowieka, a wtedy znacznie łatwiej jest szukać tej właściwej drogi – wyjaśnia Sławomira Głasek.

Jak się okazuje takich młodych ludzi, którzy dopiero poszukają pomysłu jest bardzo wielu.

- Poznanie preferencji zawodowych bardzo ułatwia odnalezienie swojej ścieżki kariery. Jest to drogowskaz, który ukazuje mocne strony i kierunek, w którym człowiek powinien podążać, by spełniać się zawodowo. Jak się okazuje, młodzież coraz częściej staje przed wielkim dylematem: jak pokierować swoim dalszym życiem. Tylko podczas kilku godzin udało mi się porozmawiać z blisko 50 osobami, które w tym roku będą przystępowały do matury. Z kilkoma z nich nawet umówiłam się na kolejne spotkania, pod kątem bardziej specjalistycznych testów – przyznaje Grażyna Bałdowska z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łomży.

Możliwości wyboru jest wiele. I tak naprawdę człowiek może zostać tym, kim tylko zamarzy. Warto jednak pamiętać o tym, by wybrać taki zawód, którego wykonywanie nie będzie tylko pracą, a realizowaniem pasji i spełnianiem marzeń. Wówczas każdy dzień nie będzie przykrym obowiązkiem, a nagrodą i przyjemnością.

I tego właśnie wam życzymy drodzy Maturzyści - byście trafnie wybrali i przez życie szli własną drogą.  

- Marlena Siok| Narew.info



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama