Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:26
Reklama

Żywnościowa pomoc dociera do potrzebujących

Głodować we współczesnej Polsce nie powinien już nikt. Nadal jednak są ludzie, których dotyka ubóstwo. Do nich skierowany jest program pomocy żywnościowej, którego realizację przedstawił wiceminister rolnictwa (a zarazem poseł z województwa podlaskiego) Jacek Bogucki.
Żywnościowa pomoc dociera do potrzebujących

Autor: MRiRW

- Z roku na rok zwiększa się zakres pomocy żywnościowej dla najuboższych – poinformował na konferencji poświęconej realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogramu 2017 . Wciąż jeszcze są w Polsce osoby potrzebujące tego typu pomocy i korzysta z niej około 1,3 mln ludzi w 90 procentach polskich gmin – podkreślił Jacek Bogucki.

Pomoc mogą uzyskać osoby lub rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji i uzyskujące dochód nieprzekraczający 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest koordynatorem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Jego dyrektor Witold Strobel poinformował, że realizacja Podprogramu 2017 przebiega zgodnie z harmonogramem.

- Nie byłoby to możliwe bez udziału organizacji partnerskich, które rozdysponowują żywność bezpośrednio do potrzebujących – zaznaczył.

Gdy program startował w 2014 roku do potrzebujących trafiało tylko 5 podstawowych produktów. Obecnie jest ich 21, a wielkość dostaw to około 69 tysięcy ton artykułów spożywczych o wartości 340 mln złotych.

Produkty te nie służą tylko zaspokojeniu głodu, ale także mają dostarczyć odpowiednie rodzaje substancji odżywczych zgodnie z tzw. piramidą żywienia. Są to np. powidła śliwkowe, makaron kukurydziany bezglutenowy, miód, ser podpuszczkowy, przetwory rybne, kabanosy czy herbatniki.

W programie na lata 2017 - 2018 uczestniczyło ponad 1,2 mln osób najbardziej potrzebujących. "Struktura osób objętych pomocą żywnościową kształtuje się następująco:

a) ze względu na płeć: ok. 51% kobiet oraz ok. 49% mężczyzn,

b) ze względu na wiek: ok. 28% osób w wieku 15 lat lub poniżej, ok. 9% osób w wieku 65 lat lub powyżej oraz ok. 63% pozostałych osób,

c) ze względu na grupy odbiorców m.in.: ok. 2% bezdomnych, ok. 16% niepełnosprawnych i ok. 82% osób z pozostałych grup - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama