- Z roku na rok zwiększa się zakres pomocy żywnościowej dla najuboższych – poinformował na konferencji poświęconej realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogramu 2017 . Wciąż jeszcze są w Polsce osoby potrzebujące tego typu pomocy i korzysta z niej około 1,3 mln ludzi w 90 procentach polskich gmin – podkreślił Jacek Bogucki.
Pomoc mogą uzyskać osoby lub rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji i uzyskujące dochód nieprzekraczający 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest koordynatorem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Jego dyrektor Witold Strobel poinformował, że realizacja Podprogramu 2017 przebiega zgodnie z harmonogramem.
- Nie byłoby to możliwe bez udziału organizacji partnerskich, które rozdysponowują żywność bezpośrednio do potrzebujących – zaznaczył.
Gdy program startował w 2014 roku do potrzebujących trafiało tylko 5 podstawowych produktów. Obecnie jest ich 21, a wielkość dostaw to około 69 tysięcy ton artykułów spożywczych o wartości 340 mln złotych.
Produkty te nie służą tylko zaspokojeniu głodu, ale także mają dostarczyć odpowiednie rodzaje substancji odżywczych zgodnie z tzw. piramidą żywienia. Są to np. powidła śliwkowe, makaron kukurydziany bezglutenowy, miód, ser podpuszczkowy, przetwory rybne, kabanosy czy herbatniki.
W programie na lata 2017 - 2018 uczestniczyło ponad 1,2 mln osób najbardziej potrzebujących. "Struktura osób objętych pomocą żywnościową kształtuje się następująco:
a) ze względu na płeć: ok. 51% kobiet oraz ok. 49% mężczyzn,
b) ze względu na wiek: ok. 28% osób w wieku 15 lat lub poniżej, ok. 9% osób w wieku 65 lat lub powyżej oraz ok. 63% pozostałych osób,
c) ze względu na grupy odbiorców m.in.: ok. 2% bezdomnych, ok. 16% niepełnosprawnych i ok. 82% osób z pozostałych grup - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Komentarze