Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków tak pisze sama o sobie na własnej stronie internetowej : "Nazywam się Małgorzata Dajnowicz. Studia historyczne ukończyłam na Uniwersytecie w Białymstoku. Uzyskałam tam także stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii (2001 r.). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii Polski i powszechnej XIX i XX uzyskałam na Uniwersytecie Opolskim (2009 r.). Pracuję na stanowisku profesora (od 2009 r.) w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Jestem kierownikiem Zakładu Ruchów Społecznych i Politycznych w IHiNP UwB, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Towarzystwa Kultury Języka, Stowarzyszenia Stypendystów "Polityki", prezesem stowarzyszenia Instytut Studiów Kobiecych".
Już w tym zestawieniu za ważne uznała przynależność do ŁTN im. Wagów. Uczestnictwem profesor Małgorzata Dajnowicz w swojej działalności cieszy się łomżyński oddział Towarzystwa Kultury Języka. W każdej nocie biograficznej podkreślane jest, że do głównych specjalności badawczych profesor należy historia regionalna "pogranicza Mazowsza i Podlasia" XIX i pierwszej połowy XX wieku. Gdyby jeszcze tego było mało, to warto podkreślić, że Małgorzata Dajnowicz jest laureatką Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera za 2011 rok., czyli cenionej w Polsce inicjatywy stowarzyszenia "Stopka" w Łomży. No i wreszcie - wniosek do wojewody o powołanie Małgorzaty Dajnowicz podpisała generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin, absolwentka I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.
Jak podkreślił wojewoda w przygotowanej dla nocie biograficznej, Małgorzata Dajnowicz "w swoim dorobku posiada 100 publikacji naukowych dotyczących historii i dziedzictwa kulturowego regionu opublikowanych w latach 1999 - 2017". W wykazie owych publikacji znaczące miejsce zajmują m. in. książki, artykuły, rozdziały w monografiach nawiązujące do Ziemi Łomżyńskiej. Oto niektóre z nich: "Drobna szlachta ziemi łomżyńskiej na przełomie XIX i XX wieku". "Zanikająca kultura szlachecka wsi mazowiecko-podlaskiej", "Czy Narew była granicą wpływów politycznych w Łomżyńskiem w początkach XX wieku?", "Aktywność społeczno-kulturalna a działalność polityczna w Łomżyńskiem w początkach XX wieku", "Stosunki polsko-żydowskie w Łomżyńskiem na przełomie XIX i XX wieku". Pojawiają się w tytułach prac także np. nazwiska Wincentego i Jana Lutosławskich,. czy pisarki Józefiny Kisielnickiej, która spędziła wiele lat w Korzenistem (gmina Mały Płock).
Oczywiście mnóstwo jest pozycji odnoszących się do całego regionu, Białegostoku, Suwalszczyzny, ale z całą pewnością Ziemia Łomżyńska dla nowej pani konserwator jest terenem naprawdę dobrze znanym.
Małgorzata Dajnowicz jest od wielu lat pierwszym historykiem, który obejmuje stanowisko konserwatora. Jej poprzednikami byli m. in. architekci czy urbaniści.
Komentarze