Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:02
Reklama

Mundurowe forum młodzieży

Mundur stał się w ostatnich latach realną, a co ważniejsze, atrakcyjną drogą kariery zawodowej dla młodych ludzi. Nie jest przypadkiem, że już około 20 szkół w województwie podlaskim prowadzi tzw. klasy mundurowe, w których kształcą się przyszli wojskowi, policjanci, strażacy czy pogranicznicy.

Autor: KWP Białystok

Już po raz drugi zorganizowane zostało Forum Klas Mundurowych Województwa Podlaskiego 2018. Wydarzenie stanowiące część profilaktycznego programu „Mam wybór… wybieram rozsądek” przygotowały Komenda Wojewódzka Policji wraz z Podlaskim Kuratorium Oświaty, a gościnnych sal użyczyły uczestnikom Szkoły Katolickie w Łomży.    

Jak relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji, przyjechały do Łomży reprezentacje około 20 szkół z regionu. Uczniowie mieli okazję spotkać się m. in. z łomżyńskim biskupem pomocniczym Tadeuszem Bronakowskim, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim, komendantem  wojewódzkim policji nadinspektorem Danielem  Kołnierowiczem, p.o.  kuratora oświaty Bożeną Dzitkowską, prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim.

Jarosław Zieliński otwierając Forum , podkreślił rolę młodego pokolenia w upowszechnianiu szacunku do munduru, budowaniu etosu służby oraz wypełnianiu treścią symboliki, jaką niesie mundur i służba drugiemu człowiekowi oraz całemu społeczeństwu.

Głównym celem "mundurowego spotkania" szkół było przekazywanie wiedzy  na temat  służby oraz struktur organizacyjnych policji. Debaty dotyczyły także zagrożeń związanych przede wszystkim ze środkami psychoaktywnymi.  Zainteresowani mogli swoje oczekiwania realizować także w bezpośrednich rozmowach z funkcjonariuszami różnych specjalności.

Ciekawym elementem Forum był  konkurs o puchar wiceministra Jarosława Zielińskiego. Składał się z czterech etapów:. testu wiedzy, symulacji – udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, testu sprawności fizycznej, a także testu z umiejętności strzeleckich. Do konkursu przystąpiło 19 trzyosobowych drużyn. Najlepsza  okazała się drużyna reprezentująca Zespół Szkół w Niećkowie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych WSAP w Białymstoku, na trzecim miejscu podium stanęła grupa z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.

Jarosław Zieliński wraz komendantem Danielem Kołnierowiczem wręczył wyróżnienia funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Łomży: młodszej aspirant Iwonie Dymko oraz aspirantowi sztabowemu Andrzejowi Cekale, którzy za profesjonalną i skuteczną  pomoc, jakiej udzielili osobie poszkodowanej, w praktyce  ratując jej życie. Listy gratulacyjne otrzymało z kolei  dwoje XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Kamila Sawoniuk oraz Arwid Roszczenko znaleźli portfel z dokumentami i znaczną kwotą pieniędzy. Zgłosili się na policję, dzięki czemu właściciel odzyskał utracone mienie.

Spotkanie było też okazją do podsumowania konkursu „Nie daj się zniewolić – nie wszystko ma swoją cenę !”. Był on ogłoszony w związku z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi, a polegał na stworzeniu plakatu o tej tematyce. W gronie laureatów znaleźli się: Zuzanna Grygorczyk  z Gimnazjum w Mońkach, Aleksandra Granatowska  z LO w Siemiatyczach, Andżelika Urynowicz z Gimnazjum w Hajnówce, Paweł Łakomiec z Zespołu Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, Edyta Bobin, ze Szkoły Podstawowej w Puńsku, Eliza Nierwińska z  Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, Michał Góralczyk z  Gimnazjum w Lachowie, Ewelina Sadowska z LO w Bielsku Podlaskim, Patrycja Gajewska  z LO im. gen. Z. Podhorskiego w Suwałkach, Gabriela Opońska z Gimnazjum w Dobrzyniewie Dużym, Dominika Ołdakowska z  Zespołu Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem oraz Urszula Żywalewska  z Zespołu Szkół w Białobrzegach.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama