Na debatę o „Zwierzętach w potrzebie” przyjechali specjaliści z różnych części Polski, a nawet z Brukseli. W swoich prelekcjach, skierowanych przede wszystkim do uczniów "Wety" i w ogóle do młodzieży, przedstawiali problemy, w których rozwiązywaniu ludzie powinni wykazać wyjątkowo wiele mądrości i empatii.
Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi opowiedział np. jak rozbudowa szlaków komunikacyjnych wpływa na życie dzikich zwierząt. Ich naturą są wędrówki, czasami wymuszane warunkami atmosferycznym, jak w tym roku, gdy jesienią wyjątkowo obfite są rozlewiska Narwi. Szlaki zwierząt i pojazdów często się krzyżują i dochodzi do zdarzeń zawsze tragicznych dla zwierząt, a czasem także dla kierujących.
- Dowiedziałam się jak postępować w czasie kolizji drogowej z np. dzikiem, jeleniem czy sarną - mówi Monika, uczennica technikum .
Następny gość , Agnieszka Czujkowska z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, która prowadzi „Ptasi Azyl”, wykładała jak należy postępować z rannym ptactwem . Natomiast Magdalena Lewińska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach mówiła o obowiązkach gmin wobec zwierząt. Ostatnie słowo należało do gościa z Brukseli - pisarki Agnieszki Korzeniewskiej. Autorka znana z takich powieści jak „Zabiorę Cię jesienią do Brukseli” czy „Zaczarowana codzienność , czyli bezwstydnie optymistycznie o życiu” opowiedziała o zjawisku rosnącej ciągle bezdomności zwierząt.
- Ta międzynarodowa konferencja „Zwierzęta w potrzebie” to nasz wkład w wydarzenia jubileuszowego roku 600- lecia nadania praw miejskich Łomży, ale również - mam nadzieję - bardzo pożyteczne rodzaj zajęć dydaktycznych dla uczniów. Ważne wiadomości zawarte w wykładach naszych gości na pewno przydadzą się młodzieży - podsumowuje dyrektor "Wety" Bogumiła Olbryś.
JO
Komentarze