Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celno-Skarbowej podczas szczegółowej kontroli opla merivy kierowanego przez Białorusina znaleźli dwie ikony. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga natomiast znajdowała się specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce.
Przeciwko mężczyźnie, który twierdził, że malowidła wiózł w prezencie dla znajomego z Białegostoku, funkcjonariusze wszczęli sprawę karną skarbową rekwirując wykryte ikony. Za przemyt Białorusin odpowie przed sądem. Grozi mu kara grzywny i przepadek ikon.
Na podstawie wstępnej opinii ekspertów z Muzeum Ikon w Supraślu, zabezpieczone ikony pochodzą najprawdopodobniej z Rosji. Jedna z nich, przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy, datowana jest na koniec XVIII wieku. Druga, przedstawiająca Boga Ojca z wizerunkiem Ducha Świętego jako gołębicy, pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku. Dokładną wartość zabezpieczonych ikon ustali powołany w toczącym się postępowaniu rzeczoznawca.
Sakralna kontrabanda
Zabytkowe ikony przedstawiające wizerunek Boga Ojca oraz Narodzenie Bogarodzicy próbował nielegalnie wwieźć do Polski 52-letni obywatel Białorusi. Przemyt dwóch obrazów sakralnych udaremniony na przejściu granicznym w Połowcach.
- 24.01.2018 11:30 (aktualizacja 25.09.2023 17:43)
Reklama
Komentarze