Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:41
Reklama dotacje rpo

Stypendia marszałka. Tajemniczy film znanego autora i znana książka tajemniczego autora

Łomżyńskie ślady są na liście stypendiów, jakie Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał na wsparcie przedsięwzięć artystycznych w 2018 roku. Fundusze na pół roku (6 tysięcy zł) otrzyma Szymon Jan Sinoff, a na rok - Zenon Krajewski. Efektem mają być: film dokumentalny i powieść o charakterze sagi.
Stypendia marszałka. Tajemniczy film znanego autora i znana książka tajemniczego autora

Autor: vimeo.com

Szymon Jan Sinoff to wywodzący się z Łomży filmowiec i dziennikarz. Jest autorem filmów dokumentalnych docenianych i nagradzanych, np. "Bracia". O projekcie pod roboczym tytułem "Zdążyć zobaczyć", którego ukończenie ma umożliwić marszałkowskie stypendium, nie chce na razie opowiadać.

- Pracuję nad nim od dwóch lat - mówi jedynie.      

Mniej tajemnic wiąże się z drugim projektem, który znalazł stypendialne uznanie Urzędu Marszałkowskiego. "Napisanie II tomu powieści – sagi- odzwierciedlającej wojenno - okupacyjne losy kilku chłopskich i mieszczańskich rodzin Powiatu Łomżyńskiego" - tak głosi oficjalny zapis uzasadniający roczne (11 tys. zł) stypendium dla Zenona Krajewskiego. Ponieważ "Pozbawieni Ojczyzny", czyli pierwszy tom cyklu pod tytułem "Meandry losu"  jest już znany, wiadomo, że chodzi o opowieść o mieszkańcach Łomży i Ziemi Łomżyńskiej uwikłanych w wielką historię, przede wszystkim drugą wojnę. Bardziej jednak zagadkowa jest postać autora.

Dr Zenon Krajewski jest przedstawiany np. jako nieetatowy pracownik łomżyńskiej PWSIiP. Sam o sobie na Facebook'owym profilu pisze:" Od x lat życie, od y - nauka, od z - praca. Wypoczywać mam nadzieję na emeryturze, po 70-tce z książką w łapce". W ubiegłym roku próbował zostać burmistrzem Nowogrodu w przedterminowych wyborach. Pierwszy tom "Meandrów..." wydał pod pseudonimem Niwen.

 Lista osób, które otrzymały stypendia półroczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2018:

1. Szymon Jan Sinoff - na realizację przedsięwzięcia: Dokończenie produkcji autorskiego filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem” Zdążyć zobaczyć”.
2. Robert Marat - na realizację przedsięwzięcia: Przygotowanie utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina do wspólnego nagrania płyty CD.
3. Mirosław Ciesnowski - na realizację przedsięwzięcia : Przygotowanie do wydania płyty zawierającej pieśni obrzędowe z Hajnówki i okolic w opracowaniu na akordeon i instrumenty ludowe.
4. Anna Kondratiuk–Świerubska – na realizację przedsięwzięcia : Napisanie cyklu reportaży poświęconych historii i losom ludzi zamieszkałych w Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy.
5. Jan Godlewski - na realizację przedsięwzięcia: Projekt artystyczny pt.:” Pamięć kształtu”.
6. Ewa Behrens - na realizację przedsięwzięcia: Projekt artystyczny: Książka fotograficzna pt.:„Zieleń Białegostoku”.
7. Paweł Matyszewski - na realizację przedsięwzięcia : Wielopłaszczyznowa, multimedialna wypowiedź na temat GRANICY.
8. Paula Czarnecka - na realizację przedsięwzięcia: Produkcja filmu krótkometrażowego pt.: „Nad dachem”.

Lista osób, które otrzymały stypendia roczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2018:

1. Grażyna Wołkow - na realizację przedsięwzięcia: Digitalizacja kliszowego archiwum fotograficznego artysty fotografika Wiktora Wołkowa z podziałem na tematy.
2. Izabela Suchocka – na realizację przedsięwzięcia - Uporządkowanie i opracowanie spuścizny literackiej Janiny Kozak-Pajkert.
3. Zenon Krajewski - na realizację przedsięwzięcia : Napisanie II tomu powieści – sagi- odzwierciedlającej wojenno - okupacyjne losy kilku chłopskich i mieszczańskich rodzin Powiatu Łomżyńskiego.
4. Magdalena Toczydłowska-Talarczyk - na realizację przedsięwzięcia - Zaprojektowanie i wydanie książki dla dzieci pt.:” Dlaczego w trawie piszczy?”.
5. Rafał Domagała – na realizację przedsięwzięcia : Wykonanie projektów oraz skonstruowanie lalek teatralnych, jako punktu wyjścia do dalszej pracy artystycznej.
6. Bernarda Rość – na realizację przedsięwzięcia: „Korycin w tkaninie dwuosnowowej”. Cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa dwuosnowowego dla dzieci i młodzieży pt.:” Ocalić od zapomnienia tkaninę dwuosnowową”.
7. Aneta Prymaka - Oniszk - na realizację przedsięwzięcia : „ Od bieżeństwa do wymiany ludności. Dalsze losy uchodźców 1915 roku”.
8. Agnieszka Kacprzak – na realizację przedsięwzięcia: Drewniana architektura Podlasia, edukacyjny zestaw drewnianych klocków dla dzieci.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama